CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “İki partinin birbiriyle teması olmadığı söyleniyor ama görünen o ki AKP ve MHP fiilen yürüttükleri koalisyonun adını koyacak önümüzdeki günlerde bir protokolle karşımıza çıkacak, ardından da partili cumhurbaşkanlığı teklifini toplam milletvekili sayısı 356 olacak şekilde referanduma götürmeye çalışacaklar” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kilis valisi için “Spiderman’e benziyor” dedi. Özel Kilis’te yaşananlara DEĞİNİRKEN “Kilis’te bir vali var, AKP’nin valisi, devletin valisi olmadığı çok açık. Heyetimizle daha önce yaptığı değerlendirmede ‘roketler düşerken ben Süpermen miyim bu roketleri yakalayım’ diyor. Kilis Valisi’nin bir Süpermen valisi olmadığını biliyoruz ama spidermen olduğu konusunda hiçbir endişemiz yok. Bu örümcek kafalı iktidar valisinin gökten düşen roketleri tutacak gücü olmadığını söyleyerek kendi konumunu sağlamlaştırmaya çalışırken yaptığı güneyde oturmayın, abdestsiz çıkmayın uyarıları gerçekten Türkiye Cumhuriyeti kamu yönetimi tarihine de kara bir leke olarak geçmektedir” dedi. Özel, partili cumhurbaşkanlığı modeli için, “Cumhuriyete ve bu Meclis’e ihanettir” iddiasında bulundu.

Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “partili cumhurbaşkanlığı” tartışmalarına işaret ederek şöyle dedi:
“Normal şartlarda bu muhalefet partisine 316 milletvekili olan yüzde 49’luk bir partinin 40 milletvekilli bir partiye dönüp ‘ne ilgisi var ben senle niye koalisyon kurayım, senin bana niye ihtiyacın var, git seni Kızılay baksın demesini’ beklersiniz. İki partinin birbiriyle teması olmadığı söyleniyor ama görünen o ki AKP ve MHP fiilen yürüttükleri koalisyonun adını koyacak önümüzdeki günlerde bir protokolle karşımıza çıkacak, ardından da partili cumhurbaşkanlığı teklifini toplam milletvekili sayısı 356 olacak şekilde referanduma götürmeye çalışacaklar. Yok, eğer AKP’den Nurettin Canikli’nin açıklamaları ve Devlet Bahçeli’nin açıklamaları birbirinden bağımsızsa her iki tarafta vatandaşın aklıyla alay ediyor demektir.”

“KONGRENİN ‘K’SİNİ DUYUNCA KÜPLERE BİNEN DEVLET BAHÇELİ”

Yargıtay’ın açıklamasına değinen Özel, “Bu arada Yargıtay’ın 15 Mayıs’ta yapılması gereken MHP kongresiyle ilgili Mayıs ayında görüşeceğiz diye kapıya bir ilam asması da hem de Yargıtay’ın genel geleneklerine aykırı olarak hem de sosyal medyaya gönderi yapan bir ilam asması da gerçekten son derece düşündürücü.
Kongrenin ‘k’sini duyunca küplere binen Devlet Bahçeli’nin dün Yargıtay o yazıyı asmadan önce Yargıtay’ın vereceği her karara saygılı olacağız rahatlığındaki ifadesi de Yargıtay’ın nasıl bir karar vereceği veya 15’ine kadar bir karar vermeyeceği konusundaki güvenine de işaret ediyor açıkçası” dedi.

“3-4 TANE MHP’Lİ BAKAN İÇİN AKP’Lİ CUMHURBAŞKANINA EVET DEMEK ÜZERELER”

Özel, şöyle devam etti:
“MHP kendi iç sorunlarını aşmak için tabanına önüne koyduğu iktidar hedefini gerçekleştiremeyip mahcup olduğu tabanına şimdi kolay yoldan 80 milletvekiliyle kurmadığı koalisyonu 40 milletvekiliyle kurarak bir iktidar ortaya koymak ve kendi iç karışıklığından kurtulmak istiyor. 3-4 tane MHP’li bakan için AKP’li cumhurbaşkanına evet demek üzereler.”