AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün yapılacak görüşmede partilerinin koalisyon kurup kuramayacaklarını ele alacaklar.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bugüne kadar yaptığı açıklamalar bu koalisyonun kurulma ihtimalinin “ yok” denecek kadar az olduğunu ortaya koyuyor.
Bu durumda her iki Genel Başkan Türkiye’nin erken genel seçime ne zaman ve nasıl gideceği konusunda da görüş alış verişi yapabilirler.
Davutoğlu’nun dosyasında CHP’ye önerdiği, “MHP ile kısa süreli, seçime kadar koalisyon” formülü var.
Davutoğlu AK Parti azınlık Hükümeti tarafından erken genel seçime gidilmesini önerebilecek ama Bahçeli’nin ve MHP’nin bu konudaki “olmaz” kararı da çok net ortada duruyor.
Meclis’in seçim kararı almaması durumunda Cumhurbaşkanı’nın dört partinin temsilci vereceği bir seçim hükümeti kurması modeli ortaya çıkıyor.
MHP’nin kırmızı çizgisi olan “HDP’li hükümet” tavrı da ortada olduğundan bu seçim hükümetini AK Parti, CHP ve HDP’nin kurma seçeneği ortaya çıkıyor.
Ak Parti’nin 18 ya da 25 Ekim’de erken genel seçimi isteyeceği başkent siyasi kulislerinde seslendiriliyor. Gerekçe olarak da Türkiye’nin kasım ayının ortasında G-20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olması gösteriliyor.