Akla takılan 9 soru

108

Havale tartışmasında CHP’lilere 6, Ak Partililere 3 sorum var:

1-Kemal Kılıçdaroğlu elindeki belgeleri açıklamak için daha iyi bir zaman seçemez miydi? ABD’de Türkiye’ye ağır suçlamaların yapıldığı Zarrab-Atilla davasının başladığı gün bu belgelerin açıklanması yanlış olmadı mı?

2-Açıkladığı belgelerin fotokopilerini basına dağıtması gerekmez miydi? Böylece belgelerin sahte olup olmadığı çeşitli kanallardan araştırılıp daha sağlıklı bir sonuca ulaşılamaz mıydı?
3-Ortada sanki eksik bir araştırma var. O havaleler yapıldıysa işin peşine Man Adası’nda düşülemez miydi? Havale edildiği iddia edilen paraların Ada’da nasıl bir iş için kullanıldığı bulunamaz mıydı, şayet varsa Ada’daki ortaklar ortaya çıkarılamaz mıydı?
4-Para hareketleri hangi bankalar tarafından yapıldı? Bunlar isim verilerek tek tek sayılsaydı açıklamanın inandırıcılığı artmaz mıydı?
5-Böylesine iddialı bir açıklama yapılırken, ”Sevgili Erdoğan gözlerinden öperim” gibi cümleler kurmak işin ciddiyetiyle bağdaşıyor mu?
6-Kılıçdaroğlu madem havalelerin hukuk ve etik dışı olduğuna inanıyor, bunları neden kamuoyuna açıklamanın yanı sıra yargıya da taşımadı?
++
Ak Partililerin de şu sorulara yanıt vermesi iyi olur:
1-Man Adası’na havale yaptığı iddia edilen kişilerin avukatı, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının hemen ardından “Söylediklerinin hepsi yalan, belgeler sahte” dedi. Daha işin aslını tam öğrenmeden böyle bir açıklama yapmak ne derece doğru oldu?
2-Bir avukatın müvekkillerinin yaptıkları tüm işleri, attıkları tüm adımları, gönderdikleri tüm havaleleri bilmesi mümkün mü?
3-Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, “Bunlar ticari denetim içinde yapılan işlemler” dedi. Turan’ın sözleriyle avukatın sözleri çelişmiyor mu?