Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Akımı projesinde sürecin Rusya ile koordinatlar konusundaki yazışmaların tamamlanmasından sonra hızlanacağını ve “montaj aşamasına” geçileceğini söyledi. Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nin de bir devlet politikası olduğunu, iptal edilmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.AK Parti tüzüğündeki “üç dönem” kuralı nedeniyle milletvekili adayı olamayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, Kayseri’de gazetecilerle bir araya geldi. Yıldız, hem seçimleri hem de enerji politikalarını değerlendirdi. Bakan Yıldız, Türk Akımı projesinde gelinen noktaya ilişkin soru üzerine, projenin Batı tarafından “bir meydan okuma” olarak algıladığını söyledi. “Bu Avrupa’nın gaz tedarikiyle alakalı konuda ihtiyacını karşılayacak projelerden bir tanesidir” diyen Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:
“Rusya, Batı akımı müşterisine 63 milyar metreküp sunacağını söylüyor.  Yeni bir gaz artırımı olmadan yani 1.7 milyar metreküpü hariç tutarak,   14 yerine 15.750 alacak, Batı hattının yerine ikame edilen Türk Akımı için. Bundan sonrasıyla alakalı kısımlar Avrupa’nın problemi. Şimdi Avrupa Birliği eğer bu projenin olmasını istiyorsa siparişlerini verecek, istemiyorsa vermeyecek. Bunun tarafı olan Türkiye değil. Tarafı olmadığımız bir konuda bizim önlem almamız isteniyor. Deniliyor ki bu projeye niye mani olmuyorsunuz. Sipariş vermezlerse AB herhangi bir arz olmuş olmaz, sipariş veriyorlarsa da olur. Bu kadar basit. Bunu belirleyecek olan Türkiye değil. Türkiye kendi ihtiyacını karşılamak üzere anlaşmasını yapacak.”
-“TRAKYA’DA TİCARETİ DÜZENLEYECEK BİR ŞİRKET KURMAK İSTİYORUZ”-
Türk Akımı projesi konusunda Rusya ile koordinatlar konusunda yeni bir yazışma yapıldığını anlatan Bakan Yıldız, “Karadeniz’den doğudan batıya doğru gelen hattın Bulgaristan’a gidecekken Türkiye’ye dönen bir 190 kilometrelik kısmı var. 190 kilometre nereden geçecek, koordinatları lazım. Bunları Türkiye istedi. Göndermişlerdi, bir kısım noktalarında eksiklikler var, onların tekrar tadil edilmesi istendi. Rusya o koordinatları vermişse, o yazı gelmişse onunla alakalı bir problem kalmıyor” dedi. Yıldız, bu yazışmaların tamamlanmasından sonraki adımın ‘montaja başlanması’ olduğunu, sürecin daha hızlı ilerleyeceğini söyledi. Yıldız, ‘montaj ne zaman başlar?’ sorusuna da, “İzinler tamamlandıktan sonra Rusların yaptığı anlaşma gereği Doğu Karadeniz’den Rusya’nın bulunduğu yerden başlar, Trakya’ya doğru gelir”  yanıtını verdi.  Bunun bir boru hattı için konuşulduğunu ifade eden Bakan Yıldız, “4 tane boru hattı var, ilki için konuşuyoruz, diğer 3’ü ile alakalı konuşmuyoruz şu anda” dedi. Yıldız, doğalgazın sahipliğiyle alakalı da Trakya’da ticareti düzenleyecek bir proje şirketi kurmayı istediklerini söyledi. Bakan Yıldız, Yunanistan’ın Türk Akımı projesiyle ilgili yaklaşımına ilişkin bir soru üzerine de, “Yunanistan’ın politikalarını bu manada son halini aldığını görmüyorum. Tam oturmuş bir politika oluşmadı. Ama mutlaka bir projeyle devam edeceklerdir” dedi.
-“AB’NİN TAVRINI
YADIRGIYORUM”-
“Biz diyoruz ki ülkelerin tercihlerinin ne olduğu bizim için ikinci planda. Bunu belirleyecek olan Türkiye değil” diyen Yıldız, AB’nin tavrını yadırgadığını söyledi. Bakan Yıldız, “AB’nin Türk Akımı’nı niçin yapıyorsunuz tavrını yadırgıyorum. Siz istiyorsunuz; biz istemedik… Sipariş vermeyin o zaman. Hem sipariş veriliyor hem istemiyor böyle bir şey yok” diye konuştu.