Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, FETÖ’ye destek verenleri 17-25 Aralık’ta uyardıklarını anımsatarak, “Biz uyardık ama buna rağmen, ‘bilmiyorduk’ diyorlar.

Neyi bilmiyordunuz? Atınızı, arabanızı evinizi sattınız, bunların bankasına yatırmadınız mı? Kusura bakmayın. Bizler çocuklarınızı bunların okullarından alın diye meydanlarda haykırdığımız zaman boşuna haykırmadık. Bunların bankasına paralarınızı yatırmayın dediğimiz zaman boşuna haykırmadık. Akıllı olanlar Türkiye’yi terk etti, gitti. Aklı yetmeyenler tuzağa düştü” dedi.
Erdoğan Meclis’te AK Parti Grup toplantısında konuştu. Konuşmasında geçen hafta yaşanan iç ve dış gelişmelere değinen Erdoğan, “Türkiye’nin otomobili  projesini hayata geçirecek girişim grubunda yer alan 5 babayiğidi tanıttık. Bu tür yüksek teknolojiye dayalı projelerin kendi sektörleri ile birlikte çok geniş alanda etkiye yol açtıklarını biliyoruz” diye konuştu.

2019 HEDEFLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için 2019’da yapılacak seçimleri hatırlatarak, bu seçimin “bir imtihan” olduğunu söyledi. 3 Kasım seçimlerinin yıldönümünü de hatırlatan Erdoğan şöyle dedi:
“Geçtiğimiz Cuma günü 3 Kasım 2002 seçimlerinin yıl dönümüydü. Partimiz bu seçimlerde elde ettiği yüzde 34’lük oy oranı ile 1. parti oldu ve tek başına iktidara geldi. Parlamentoda yüzde 63 gibi bir çoğunluğa sahip olduk. Bu oran, rahmetli Özal’ın aldığı sonuçlardan sonra ülkemizin son dönemlerde gördüğü en yüksek seçim başarısını ifade ediyordu. 3 Kasım seçimleri ülkemizde yeni bir dönemin miladı olmuştur. Türkiye’de artık hiçbir şey 3 Kasım’dan önceki gibi olmamıştır, olmayacaktır. 1990’ları bir daha milletimize yaşatmayacağız. Milletimiz kendi iktidarı ile birlikte adeta bir devrime imzasını atmıştır. Gelişen Türkiye’nin imkanları, her bölgemizde, her şehrimizde hizmet olarak yönlendirilmiştir.”

“YENİ BİR İMTİHAN VAR”

Erdoğan, 2019 seçimleri için de, “Önümüzde yeni bir imtihan var. Hizmet ve yatırım konusunda rüşdünü ispat eden AK Parti, aynı başarıyı elde etmek mecburiyetindedir. 2019 seçimleri, en az 3 Kasım seçimleri kadar kritik bir dönüm noktası olacaktır. Ülkemizin yeni yönetim mimarisini oluşturmak için şimdiden çalışmaya başladık” diye konuştu. Erdoğan şöyle dedi:
“Bütün bu gelişmelerin uzak, yakın bizi ilgilendiren boyutları vardır. Biz bütün bunları dikkate alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana belki de ilk defa kritik sürece kendi iradesini ortaya koyan bir pozisyonda girdi. Asıl olan budur. Milletimiz oynanan oyunu görmüş ve tercihini kendi iradesi ile biçimlendireceği büyük ve güçlü Türkiye’den yana kullanmıştır. Bu süreçte terör örgütleri üzerinden ülkemiz hizaya getirilmeye çalışılmıştır.”

TERÖR ÖRGÜTLERİ

Terör örgütlerinin gerçek yüzlerinin ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, “PKK sadece PKK değildir” diyerek, “Bu örgüt aslında bir aparattır. DEAŞ, İslam’la ilgisi olmayan, eli kanlı katillerden oluşan bir sürüdür” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, terörle mücadelenin “kar-kış” demeden devam edeceğini belirterek şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımız şu anda kar kış demeden, Hakkari’de, Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, oralarda. Bu öyle ‘kış mevsimine giriyoruz, duralım’, yok böyle bir şey, devam. Bütün komuta kademesi hepsi oradalar. Şu anda bütün siyasi kademelerimiz, bakanlarımız, komuta kademesi hepsi, bu hafta oralardaydı ve oradan kendileri ile irtibat halindeydik. Operasyonlar devam ediyor. Durmayacağız. Üzerine üzerine gideceğiz, kimse alınmasın, gücenmesin. Bizim bir şehidimizin kanı yüzlerce teröristin kanı ile ölçülemez, bunu böyle bilsinler.”

“KUSURA BAKMAYIN ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’ye destek verenler için de “ ‘Bilmiyorduk’ diyorlar kusura bakmayın. Atı alan Üsküdarı geçti” ifadelerini kullandı. FETÖ’ye destek verenleri 17-25 Aralık’ta uyardıklarını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bizler çocuklarınızı bunların okullarından alın diye meydanlarda haykırdığımız zaman boşuna haykırmadık. Bunların bankasına paralarınızı yatırmayın dediğimiz  zaman boşuna haykırmadık. O zaman parasını çekip almayanlar şimdi yanımıza gelip, ‘Biz bunları bilerek yapmadık’ diyorlar. Neyi bilerek yapmadınız? Arabanızı sattınız, dairenizi sattınız yatırdınız. Bunların bankasına yatırmadınız mı? Kusura bakmayın. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Bunların hepsi biliniyor. Akıllı olanlar Türkiye’yi terk etti, gitti. Aklı yetmeyenler tuzağa düştü. ‘Bilmiyorduk’  diyorlar. Hepsi hikaye. Neyi nasıl götürdükleri, silahlı kuvvetlerimizde, polisimizde nasıl örgütlendikleri ortada.
Şimdi ise artık tamamen temizlenme döneminin içindeyiz. Yargı ile birlikte hukukun kuralları neyi gerektiriyorsa bunu sonuna kadar yapıp yolumuza devam edeceğiz. Devlet mekanizmasını bunlardan arındıracağız. Bu arındırma, temizleme olmadan devlet mekanizmamız rahat çalışamayacaktır.  Tarih bize göstermektedir ki büyüklük öyle sadece topla, tüfekle, parayla, sayıyla olmuyor. Koca bir yüreğe, sağlam bir imana sahip olacaksınız. Biz bunu 15 Temmuz’da görmüş olmanın da bahtiyarlığı içerisindeyiz.”

ANAMUHALEFETE ELEŞTİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’yi de proje üretmemekle eleştirirken, “20 yıl önce ne diyorlarsa aynı şeyi hala söylüyorlar. Dünya değişti gözünüzü açın artık” dedi. Erdoğan, CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik şu eleştirileri dile getirdi:
“Fikir çilesi çekmeyen bir anamuhalefet partisi bizi korkutuyor. Ana muhalefet partisi çok partili hayata geçtiğimizden beri, laiklik, cumhuriyet gibi kavramları kendine siper etmiştir, bununla tembelliği, faşizanlığını saklamaya çalıştı. ‘Başbakan olacağım’ diyerek başbakan olunmaz, ‘değişim’ diyerek değişim gerçekleşmez. Bunun için önce zihniyetinizi sonra yöntemlerinizi değiştirmeniz lazım. 20 yıl önce, 15 yıl önce ne yapıyorlarsa bugün de aynısını yapıyorlar. Siyasi rekabet bizi korkutmaz, tam tersine şevkimizi artırır. Biz, 15 yıldır her alanda reform peşinde koşuyoruz.”

İSTİFA EDEN BELEDİYE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR VE MESAJ

Erdoğan istifasını istediği 6 eski büyükşehir belediye başkanlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür ederken, onlarla birlikte yola devam edecekleri mesajını da verdi. Erdoğan, “Bu bayrak yarışında gerek teşkilatta, gerek belediyelerimizde ayrılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. AK Parti ailesi öyle büyük bir ailedir ki her an, herkese, her yerde ihtiyaç duyulabilir. Hiç kimse gücenmeyecek. Görevleri devreden arkadaşlarımız bu büyük aile içinde çalışmaya, proje üretmeye devam edeceklerdir” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI