Enerji üretimi; özellikle de fosil yakıtlar kullanılmadan yapılan enerji üretimi, tüm dünyanın üzerinde çalıştığı ve kafa yorduğu bir alan. Fosil yakıtların hızla azalması, dünyayı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiriyor, böylece ortaya akıllı kaldırım gibi yenilikçi fikirler çıkıyor.

Her gün üzerinde milyonlarca insanların yürüdüğü kaldırımları kullanarak elektrik üretme fikri de bu yenilikçi fikirlerden sadece bir tanesi. Pavegen adındaki şirket, halihazırda elektrik üreten kaldırımları da akıllı hale getirdi ve akıllı kaldırım’ları interaktif özelliğe kavuşturdu

Akıllı Kaldırım Sistemleri Geliyor
Akıllı Kaldırım Sistemleri Geliyor

Yaklaşık 7 yıldır elektrik üreten kaldırımlar konusunda çalışmalar yapan ve üretime geçen bu şirket, etrafımızdaki neredeyse tüm cihazın akıllı olmasından yola çıkarak kaldırımları da akıllı hale getirdi. Piezoelektrik etkisiyle, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren kaldırımlar heyecan uyandırmıştı.

Kaldırımların üçgen bir şekle sahip olması enerji üretimini ciddi oranda kolaylaştırmakta. Yapılan araştırmalarda dikdörtgen kaldırımların yerini üçgen kaldırımların almasıyla enerji üretim veriminde 200 kat artış oluyor. Elektriği üreten bu kaldırımların veri alınmasıyla da kaldırımlar akıllı hale geliyor.

Özellikle üzerinden geçen insan sayısı, adım başına üretilen elektrik miktarı ve hangi bölgelerde daha fazla insan olduğu akıllı kaldırımlar sayesinde öğrenilebilecek. Ayrıca akıllı kaldırımlar için bir de mobil uygulama geliştiriliyor. Mobil uygulama sayesinde artık üzerinde yürüdüğünüz yolu görebileceksiniz.