Akıllı cihazlar artık her alanda karşımıza çıkıyor. Mobil cihazlardan, akıllı ev sistemlerine hatta akıllı binalara kadar, çevremizde gördüğümüz her nesne “akıllı” özelliğine sahip olmaya başladı. Amerikalı DAQRI şirketi de inşaat ve üretim sektöründe sıkça kullanılan ve güvenlik açısından kullanımı zorunlu olan baretleri akıllı baret haline getirdi.

Geçtiğimiz günlerde CES 2016 fuarında görücüye çıkan bu akıllı baret, Intel teknolojisi kullanılarak üretildi. Bareti kullanan kişinin karşılaştığı bir sorun, baret tarafından Intel’in “RealSense 3D” kamerası kullanılarak üç boyutlu olarak şekillendirilebiliyor. Çok karmaşık problemleri çözmek açısından büyük kolaylık sağlayacak bu ürün, bir çok kişinin dikkatini çekmiş durumda.

daqrı4

Özellikle; inşaat, makine ve elektrik alanlarında aktif olarak kullanılması planlanan baretin, sık karşılaşılan bir çok sorunu çözmesi planlanıyor.

Baret, donanım ve özellik açısından ilk bakışta kullanıcılar tarafından çok beğenildi. Modelleme için “RealSense” teknolojisi kullanan bu baret, üç boyutlu işlemleri hızlandırmak için de “Intel Core M7” işlemcisi ile birlikte geliyor. Navigasyon özelliği ise “Intel Track” ile sağlanıyor. Üzerinde 360 derece video çekebilen kamera sistemi ve kullanan kişinin güvenliği açısından termal sensörler yer almakta. Bütün bu donanımları üzerinde barındıran bu ürünün kullanım rahatlığı açısından da son derece ergonomik olması belki de bu ürünün en güzel özelliği.

CES 2016’da ürün hakkında konuşan DAQRI CEO’su Brian Mullins, bu ürünle gurur duyduklarından ve bir çok özelliği tek bir üründe birleştirdiklerinden bahsetti. Ayrıca Mullins, Intel teknolojilerini kullanmalarının nedeninin, sanayi uygulamalarında Intel’ın çok daha yenilikçi olduğu böylece insanlar ve eşyaların bütünleşmesine imkan tanıması olduğunu dile getirdi.