Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu sene 21 Ekim – 01 Kasım tarihleri arasında usta müzisyenlerin yanı sıra genç yıldızların da yer aldığı zengin programı ile 25.kez şehri cazın farklı renkleriyle kucakladı.

25_akbank_caz_festivaliFestival boyunca aralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon Bomonti, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin de bulunduğu 16 ayrı mekanda 55 konser, 4 panel, 13 atölye gerçekleştirildi ve yaklaşık 200 müzisyen ağırlandı. Festival kapsamındaki konser ve etkinliklere 11 gün boyunca toplam 25 bin caz sever katılım gösterdi.

Festivalin büyük ilgi gören “Liselerde Caz Atölyeleri” sekiz ayrı okulda ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Etkinlik boyunca gençler, M. Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek hem caz müziğini ve enstrümanlarını yakından tanıma fırsatı, hem de sohbet etme fırsatı buldu. Festival kapsamında Caddebostan Kültür Merkezi’nde 24 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen Kerem Görsev ve 27 Ekim Salı günü gerçekleştirilen Jülide Özçelik konserleri ViV Live üzerinden canlı olarak yayınlandı. Gençlerin büyük bir merakla beklediği caz severlerin elektronik müziğe bakışlarını değiştirmelerine neden olan ünlü bas gitarist Tom Jenkinson, sıradışı projesi Squarepusher ile 25. Akbank Caz Festivali’nin unutulmaz performanslarından birine imza attı.

Akbank’ın kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında uzun yıllardır çalışanları ile sürdürdüğü gönüllülük projelerine 25. Akbank Caz Festivali’nde bu yıl gençler de dahil oldu. “Şehrin İyi Hali” ismiyle toplum yararına projelerde gönüllü olan 400 üniversiteli, 30 Ekim günü Volkswagen Arena’da gerçekleştirilen Belle & Sebastian konserini en ön sıradan, kendilerine ayrılan özel bir bölümden izleme imkanı buldu. Akbank Caz Festivali’nin 25. yılı için ayrıca özel bir CD ve plak hazırlandı.