Akar Paşa göreve devam ediyor. YAŞ kararları açıklandı işte yeni komuta kademesinde sürpriz olmadı. Merakla beklenen Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar göreve devam ediyor ve İşte yeni komuta kademesi… 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar, Genelkurmay 2. Başkanı oldu. Genelkurmay 2. Başkanı ise Yaşar Güler ise Jandarma Genel Komutanı oldu.

Yüksek Askeri Şura, saat 11.00’de Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Merakla beklenen oldu ve Akar Paşa göreve devam etsin kararı çıktı.

Daha önce Genelkurmay Karargahı’nda yapılan YAŞ toplantısı, ilk kez Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Kritik toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, toplantının ardından YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu.

Erdoğan’ın onayının ardından kararları açıklamak üzere Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kameralar karşısına geçti.

İŞTE YENİ KOMUTA KADEMESİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, görevine devam edecek. 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar Genelkurmay 2’nci Başkanlığı’na; Genelkurmay 2’nci Başkanı Yaşar Güler Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı.

YAŞ sonrası TSK komuta kademesi şöyle:

Akar Paşa göreve devam ediyor.
Akar Paşa göreve devam ediyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu
Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler
3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş
Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep
Genelkurmay 2’nci Başkanı Ümit Dündar.

İşte YAŞ Maratonu

5 saat süren kritik Yüksek Askeri Şura toplantısı sona erdi. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve komutanlar Çankaya Köşkü’nden ayrıldı. Saat 19.18 itibarıyla Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı YAŞ kararlarının onayı için Beştepe’ye gittiler.

19.55 – Başbakan Binali Yıldırım Beştepe’ye geldi.

20.15 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde akşam yemeğinde bir araya geldiler.

20.55 – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YAŞ kararlarına ilişkin açıklama yaptı ve TSK Komuta kademesini açıkladı.

Merakla beklenen oldu ve Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral hulusi Akar için “göreve devam” kararı çıktı. Alt kademe atamalar ise resömi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.