Milli Nizam Partisi döneminden bu yana “Milli Görüş” hareketine sadakatle bağlı bir dostla Ak Parti’nin bugününü ve yarınını konuşuyoruz.
Dört bakanın rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalışının sanıldığı gibi partiye çok zarar vermediğini söylüyor, geçmişte Ecevit’in bakanlarının bile Yüce Divan’a gittiğini anlatıyor. Ona göre, ekonomik durum iyi; Dolardaki yükseliş iktidarın hatalarından kaynaklanmıyor, ABD’de alınan bazı kararların doğal yansıması. İşsizliğin, güçlü aile bağları ve sosyal yardımlar dolayısıyla sanıldığı kadar önemli bir sorun olmadığına inanıyor. Yargıya müdahaleyi, iş dünyasındaki rahatsızlığı, laiklik karşıtı söylemleri, adam kayırmaları, medyaya yönelik baskıları, sansür girişimlerini de fazla önemsemiyor.
“Peki sana göre her şey mükemmel mi” diye soruyorum.
Derin bir iç geçirdikten sonra yanıtlıyor:
“Hayır, mükemmel değil. Lüks görüntüler beni müthiş rahatsız ediyor. Bin küsur odalı saray yaptırmanın sırası mıydı yani… Son derece yanlış oldu. En sıkı partililer bile bu konu açılınca yere bakıyorlar. Birkaç kez Cumhurbaşkanı’nın konvoyuna rastladım. Onlarca lüks araç ardı ardına jet hızıyla gidiyordu. Abartılı bir koruma önlemi. Böylesini Suudi Arabistan ve Kuveyt kralları için bile görmedim.
Sık sık yenisiyle değiştirilen makam uçakları, bakanlara, bürokratlara alınan ya da kiralanan lüks araçlar, İstanbul’daki sarayları ofis gibi kullanmalar, büyük paralar harcanarak yaptırılan veya kiralanan devlet binaları, Savarona yatıyla geziler beni deli ediyor. Bizim geleneğimizde böyle şeyler yok ki… Sade, mütevazı bir hayattan geliyoruz.
Geçmişte ANAP’a en büyük darbeyi yolsuzluk iddiaları filan değil, Yıldız Sarayı Has Bahçe’de Papatya denilen sosyetik kadınların düzenlediği ve Semra Özal’ın da katıldığı eğlenceler, şenlikler vurmuştu. Bunu görmezlikten gelmemek gerekiyor. Bana göre Ak Parti önümüzdeki seçimde oy kaybederse bunun nedeni yolsuzluk iddiaları ve ekonomik durumda değil geleneğimizle uyuşmayan lüks yaşam görüntülerinde aranmalıdır.”
++
Ak Partili dostun değerlendirmeleriyle dün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “13 yıllık iktidarımızın her tarafı altın yazılarla, başarılarla doludur ama israf konusunda karnemiz kırıktır. Allah israf edenleri sevmez” sözlerini birleştirdiğimizde ortaya çarpıcı bir tablo çıkıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu bu tabloyu iyi analiz etmelidir.