CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT ekranında, AK Parti iktidarıyla ilgili son üç yılda 1422 saat haber ve canlı yayın yapılırken, ana muhalefet partisi CHP için yalnızca 190 saat haber ve canlı yayın yapıldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’ için TRT ekranlarında ‘sözde adalet yürüyüşü’ denildiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT yönetiminden özür beklediklerini söyledi.

TRT’nin son üç yılda AK Parti iktidarına ayırdığı haber ve canlı yayın sürelerini açıklayan Sertel, TRT’nin, 2013 yılından 2017 yılı Mart ayına kadar ana muhalefet partisi CHP’ye 190 saat, AK Parti iktidarına ise CHP’nin 7.5 katı kadar, 1422 saat süre ayırdığını açıkladı. TRT ekranında MHP’ye 108 saat, HDP’ye ise 31 saat haber ve canlı yayın olarak yer verildiğini belirten Sertel, AK Parti iktidarına üç partinin toplamından 4 kat fazla süre ayrıldığına dikkat çekti.

CHP Milletvekili Atila Sertel, TRT’nin iktidarın borazanı haline geldiğini iddia ederek, şunları söyledi:

“TRT KİT Alt Komisyonu’nda TRT’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan’a ve başta Genel Başkanımız olmak üzere diğer siyasi liderlere ve partilere ne kadar süre ayrıldığını sordum. Gelen cevapların eksik bile verildiğini düşünmeme rağmen yayın süreleri sözde tarafsız TRT’nin ne kadar taraflı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Buna göre TRT ekranında 2013 yılından 2017 yılı Mart ayına kadar AKP ile ilgili 322 saat canlı yayın ve haber yapılmış. Ayrıca bu dönemde Başbakan ve Bakanlar için de bin 99 saat haber ve canlı yayın yapılmış. Yaklaşık 3.5 yıllık süre zarfında CHP için 190 saat, MHP için 108 saat ve HDP için ise 31 saat haber ve canlı yayın yapılmış. AKP iktidarına ayrılan süre ana muhalefet partisinin 7.5 katı, üç muhalefet partisinin toplamının ise 4 katı kadar. TRT halkın sesi olması gerektiğini, bağımsız ve özerk bir kurum olduğunu unutmuş, AKP’nin çiftliği haline gelmiştir. Gelirini toplumun tüm kesiminden elde eden TRT, yayın politikasını da toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde belirlemelidir.”

‘REFERANDUM’DA AKP’YE 29.5 SAAT, CHP’YE 9 SAAT’

Referandum sürecinde televizyon kanallarının eşitlik ilkesine uygun yayın yapma zorunluluğunun kaldırılmasıyla TRT’nin taraflı yayınlarının iyice ayyuka çıktığını öne süren Sertel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Referandum sürecinde yani 21 Ocak-16 Nisan 2017 tarihleri arasında Başbakan, Başbakan Yardımcıları, Bakanlar, AKP Grup Başkanvekilleri, Genel Başkan Yardımcıları TRT ekranında 29 saat 30 dakika süre ile yer almış ve Evet propagandası yapmışlardır. Aynı süreçte CHP 9 saat 22 dakika, MHP 6 saat 40 dakika HDP ise yalnızca 20 dakika TRT ekranlarında haber olabilmişlerdir. Sormuş olmama rağmen TRT yönetimi, özellikle o süreçte sabah akşam TRT ekranlarında yer alan Cumhurbaşkanı ile ilgili yayın sürelerini vermemeyi tercih etmiştir. En azından seçim süreçlerinde tüm partilere eşit olmasını beklediğimiz TRT, eşitlik ilkesini bir kenara bırakmış milyonların desteklediği adalet yürüyüşüne ‘sözde adalet yürüyüşü’ diyecek kadar ileri gitmiştir. Asıl adaletsiz olan TRT yönetimidir. Bir an önce özür dilemesini ve hatasını düzeltmesini beklediğimiz TRT, bu taraflı tutumunun hesabını elbet verecek.”