İktidar partisi, Anayasa’yı değiştirebilecek Meclis çoğunluğunu yakalayabilmek, bu mümkün olmazsa tek başına iktidar olabilmek için HDP’nin baraj altında kalmasını bekliyor. Nitekim, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “HDP baraj altında kalırsa süper olur” diyerek arzularını çok net biçimde ortaya koydu.
Peki, HDP baraj altında nasıl kalır?
İktidar kurmaylarına göre, bunun yolu seçime katılım oranının yüksekliğinden geçiyor.
7 Haziran’da oy kullanma yeterliliğine sahip seçmen sayısı Yüksek Seçim Kurulu tarafından 56 milyon 632 bin 889 olarak açıklandı.
Seçmenlerin tamamı sandık başına gitse HDP’nin barajı aşması için yaklaşık 5 milyon 600 bin oy toplaması gerekiyor.
Ancak sandığa seçmenlerin yüzde 100’ünün gitmesi mümkün değil. Şimdiye kadar hiçbir seçimde böyle bir şey gerçekleşmedi.
Bu durumda, sandığa gitme oranı azaldıkça HDP’nin barajı aşması için gereksinim duyduğu oy sayısı da azalacak.
Örneğin, seçime katılım oranı yüzde 80’de kalırsa HDP’ye barajı aşması için yaklaşık 4 milyon 500 bin oy yetecek.
++
Tüm hesaplarını HDP’nin barajı aşmaması üzerine kuran Ak Partililer, daha şimdiden seçime katılımın yüksek olması için hazırlıklara başladılar.
Yönetimi Ak Parti’nin elinde olan belediyelerin seçim günü adeta seferberlik ilan etmeleri, seçmenleri sandık başına götürebilmek için belediye araçlarının tümünü kullanmaları ve çeşitli promosyonlara yönelmeleri bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hemen her gün bir miting düzenleyerek halkı oy vermeye davet etmesi ve siyasi tansiyonu yüksek tutmaya çalışmasının arkasında yine seçime katılım oranının en azından yüzde 85-90 olması isteği yatıyor.
Aynı şekilde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun günde iki, bazen üç kente giderek mitingler yapmasının ve muhalefet liderlerine sert biçimde eleştiriler yöneltmesinin nedeni de seçime katılımı artırmaya yönelik.
++
Ak Parti, 2002 seçiminde DYP, ANAP ve MHP’nin barajı aşamaması nedeniyle yüzde 34.3 oyla tek başına iktidar olmayı başarmıştı.

Bu defa işlerin aynı şekilde yürümeyeceği anlaşılıyor. HDP barajı aşarsa yüzde 40 oy bile bırakın Anayasa’yı değiştirmeyi tek başına iktidar olmaya bile yetmeyebilir.

FACEBOOK YORUMLARI