Erdoğan ile Davutoğlu’nun arasının iyi olmadığı, Erdoğan’ın başbakanlık için Binali Yıldırım veya Berat Albayrak’ı hazırladığı iddiaları dolaşıyor Ankara kulislerinde. Ak Parti il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin Davutoğlu’nun elinden alınması da bu çerçevede ilginç bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

++
Ortadoğu’da bize de yansımaları olan bir savaş bütün şiddetiyle sürüyor. Diğer yandan güvenlik güçlerimiz PKK terör örgütüyle yoğun bir mücadele içinde bulunuyor.
Böyle bir tabloda iktidar partisinin karışması, yeni genel başkan ve başbakan arayışına girişilmesi ülke menfaatine olmaz, yaşadığımız krizleri daha da derinleştirir.
++
Kaldı ki Binali Yıldırım veya Berat Albayrak’ın Davutoğlu’ndan daha iyi genel başkan ve başbakan olacakları da şüphelidir.
Yıldırım’ın köprü, otoyol, metro ve hızlı tren projelerini takdirle karşılamak gerekiyor. Bu alandaki çalışmalarını sürdürmesi herhalde ülke için olduğu gibi kendisi için de en hayırlı olanıdır.
Berat Albayrak’ın ise Enerji Bakanlığı koltuğunda biraz tecrübe kazandıktan sonra daha üst görevlere aday olması gerekir. Henüz böyle bir süreci tamamlamadan “Damat” kontenjanından bazı koltuklara ulaşması kamuoyunda hoş karşılanmaz. Dış dünyada da Türkiye’nin zaten bozuk olan imajını biraz daha bozar.
++
Davutoğlu, Erdoğan’la ilişkileri belli bir saygı içinde başarıyla yürütüyor bana göre.
Yumuşak üslubuyla Ak Parti’nin kimi üyelerinden kaynaklanan hırçın yüzünü yumuşatıyor.
Muhalefetin çoğu kez hakarete varan ölçüsüz eleştirileri karşısında da itidalini bozmuyor, fırtınalı siyasi havanın kasırgaya dönüşmesini önlüyor.
++
Sonuç olarak diyeceğim şu:
Ak Parti’de kavganın, lider değişiminin hiç sırası değil.