Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anneliği reddeden bir kadın eksiktir, yarımdır” sözleri üzerine Ak Parti’nin resmi internet sitesine girip şimdiye kadar milletvekilliği yapmış bazı kadınların özgeçmişlerini inceledim.

Ulaştığım sonuç çarpıcı. Ak Parti’de de Erdoğan’ın tanımıyla “eksik ve yarım” kadınlar var.
++
Ayşe Nur Bahçekapılı, Fatma Benli, Jülide Sarıeroğlu, Fatma Güldemet Sarı, Alev Dedegil, Bennur Karaburun, Leyla Şahin Usta, Zehra Taşkesenlioğlu, Sena Nur Çelik’in özgeçmişlerinde çocuk sahibi olduklarına ilişkin herhangi bir kayıt yer almıyor.
++
Aynı özgeçmişlere bakınca yine Ak Parti’de milletvekili yapmış kimi kadınların da Erdoğan’ın en az 3 çocuk ilkesine uymadıkları anlaşılıyor.
Örneğin, Mihrimah Belma Satır, Ravza Kavakçı Kan, Tülay Selamoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Nükhet Hotar ve Ayşenur İslam’ın birer çocukları var.
Öznur Çalık, Serpil Bulut, Nursel Reyhanlıoğlu, Ayşe Şule Köseoğlu, Hüsniye Erdoğan, Canan Candemir Çelik, Sevim Savaşer’in ikişer çocukları bulunuyor.
++
Bir köşe yazısının sınırlarını aşacağı için Ak Parti’de milletvekili yapmış tüm kadınların özgeçmişlerini inceleyemedim.
Tamamına baksam herhalde çocuksuz olanların sayısı gibi Erdoğan’ın üç çocuk tanımına uymayan kadınların sayısı da artar.
++
Söylemek istediğim şu:
Erdoğan, anne olmayanların eksik ve yarım olduğunu belirterek gerek Türkiye’de gerek dünyada çocuksuz olan kadınları kırdığı gibi Ak Parti’de milletvekilliği yapmış ve bir kısmı halen yapmakta olan kadınlara da haksızlık yaptı, onları da kırdı.
++
Ben Erdoğan’a ilk tepkinin o kadınlardan gelmesini beklerdim.
Ama hepsi de sus pus ne yazık ki…
Muhtemelen gelecek seçimlerdeki milletvekili listelerini düşündükleri için seslerini çıkaramıyorlar.
Konunun bir diğer üzücü, dahası hazin tarafı da bu.