Dokunulmazlıkla ilgili düzenlemenin Meclis’te referanduma gerek kalmayacak bir oy çoğunluğuyla kabul edilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ak Parti kurmaylarını memnun etti. Bunun başkanlığa giden yolun önemli kilometre taşlarından biri olduğu düşünülüyor.

++
Kulislere yansıyan bilgilere göre yapılan hesap şöyle:
Bölücülük yaptıkları iddiasıyla 51 HDP milletvekili yargılanacak.
Söz konusu kişilerden tamamı değil, 28’inin milletvekilliği düşse bile Milletvekili Seçim Kanunu’na göre üç ay içinde ara seçime gidilmesi gerekiyor.
Kanunun 7’inci maddesi şöyle:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir. Ara seçimleri, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına Türkiye Büyük Millet Meclisince karar verilir. Genel seçimlere bir yıl kala ara seçimi yapılamaz.”
++
Meclis’te ara seçimi zorunlu kılacak sayıda milletvekilliği boşalırsa bundan en çok yararlanacak olan kuşkusuz Ak Parti olacak.
Ak Partililer; seçmenin, tırmanan terörden HDP’yi sorumlu tuttuklarına, bu nedenle muhtemel bir ara seçimde oylarını ağırlıklı biçimde kendilerine vereceklerine inanıyorlar.
Ara seçimde Ak Parti 14 ve daha fazla milletvekilliği kazanırsa başkanlığı da kapsayacak Anayasa değişikliğini referanduma taşıyabilecek.
++
Önümüzdeki aylarda Türkiye, HDP’li 51 milletvekilinin yargılanmasına odaklanacak. Yargılamaların hızlı biçimde sonuçlanması ve büyük çoğunluğunun milletvekilliklerinin düşmesi bekleniyor.
Yani, önümüzdeki sonbaharda ara seçime gidilmesi sürpriz olmayacak.
++
Keşke HDP’liler daha sorumlu davranıp kendilerini bu duruma düşürmeselerdi.
Geçen yılın bahar aylarında Güneydoğu sorununun çözümü için kurulacak nihai barış masasının baş aktörleri olmaya adaylardı. Bu yıl baharda geldikleri yer “Mahkemeye yargılanmaya tıpış tıpış gitmeyiz. Bizi ancak zorla götürebilirler” oldu.