Türkiye’deki siyasi partiler arasında dini motifini en fazla AK Parti kullanıyor. AK Parti’nin kurucusu Recep Tayip Erdoğan başta olmak üzere onun  devamı olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da siyasi açıklamalarına bakın hep aynı.

Ancak aynı ekolden gelen ve Cumhurbaşkanlık makamına kadar çıkan Abdullah Gül’de ise aynı dozajda bu üslubu görmedik.
Ak Parti’nin başa güreşen iki lideri Abdullah Gül ile Recep Tayip Erdoğan arasındaki en büyük fark bana göre budur.
Atatürk Cumhuriyetine yakışanı da Abdullah Gül’ün yaklaşımıdır. Dini motifleri, üslupları kullanmak laik bir siyasi liderine hem uygun değil hem de etik ve siyasi partiler yasasına aykırıdır.
Siyasi mesajlarda kullanılan cümleleri takip eden hemen fark edeceksiniz. Dünyada hiçbir siyasi lider Türkiye’deki AK Parti liderleri kadar Allah’ı ve Kuran-ı Kerim’i günlük mesajlarında dile getirmiyorlar.
ER MEYDANINDA KAÇAK OYUN DERİM
Türkiye’nin yüzde 99,9’nun Müslüman olduğunun düşünürsek ve nüfusunun büyük bir bölümünün dini vecibelerini uygulamada daha hassas olduğunu düşünürsek, bu dinsel üslup haliyle etkili olabiliyor.
Bu nedenle Ak Parti’nin doğuşu ve bugünlere gelmesinde de bu faktör çok etkin olmadı mı?
Kim ne derse desin, Ak Parti, dilini  ve dini motiveleri öne çıkarmasaydı, bugüne kadar böyle güçlü gelemezdi. Örneğin, AK Partili siyasilerin lider kadrolarının seçim mitingleri olsun, meşhur balkon konuşmalarında olsun en dikkat çekici ve ötekilerden ayrıştıran özelliklerinin başında çok renkli türbanlar kullanan hanımların varlığı etkili değil miydi?
İSLAMİ PARTİ KURMAK TÜRKİYE’DE YASAK
Türkiye şimdi türbanlı, sakallı, cübbeli bir dönemden geçiyor. Her devrin bir modası var. Ancak unutmamak lazım ki siyasi partiler yasasında partiler için, “Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı olarak çalışırlar” hükmü var.
Ben İsveç’te yaşıyorum ama Türk vatandaşıyım ve yasaları gerek gazeteci olmamdan gerek seçmen olmamdan dolayı pek çok seçmenden iyi bilirim.
Siyasi Partiler Yasasının 78. Maddesinin “a” şıkkı özetle:
“…Din ve mezhep ayrımı yaratmak veya sair herhangi bir yoldan bu kavram ve görüşlere dayanan bir devlet düzeni kurmak; Amacını güdemezler veya bu amaca yönelik faaliyette bulunamazlar, başkalarını bu yolda tahrik ve teşvik edemezler” hükmü taşır.
“b” şıkkı: “Cemaat, din, mezhep veya tarikat esaslarına dayanamaz” diye olmazsa olmaz şartlar taşımaktadır. Peki, günümüzde bu yasa hükümleri neden uygulanmıyor?
AK Parti’nin geçen 13 yılı ve gelecek 4 yılında da  Türkiye bu süreci yaşayacak. Eğer ülkenin geleceğindeki mekik taşlarına din endeksli vuruşlar yapmaya devam edilirse, yani Cumhuriyet ve Atatürk değerleri başta olmak üzere Türkiye’yi modern, çağdaşlıktan uzaklaşıp bir İslam Cumhuriyeti modelinde yolunu devam ederse unutmayalım ki bu süreç bizi hüsrana taşır.
AZİZ SANCAR’I İYİ OKUMAK LAZIM
İşte Nobel Kimya Ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ödülünü alırken dile getirdiği bu ödülü Cumhuriyet’i kuranlara ve bunun lideri Mustafa Kemal Atatürk’e armağan ediyorum diye dile getirmesini çok önemsiyorum.
Türkiye bu mesajı önüne alıp, çok düşünmeli. Bu süreçte, Aziz Sancar, bu çıkışı ile modern, çağdaş bilimi kendisine rehber almış Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımları sayesinde bu ödülün kendisine geldiğini söylemesi anlamlıdır.
Aziz Sancar Nobel’i alıp Atatürk ve silah arkadaşlarını onurlandırırken, Cumhuriyet endeksli mesajları da Türkiye için bir Nobel’dir.