Siyasi partiler 1 Kasım seçimi için hangi vaatlerle seçmen karşısına çıkacaklarını büyük ölçüde belirledi.
Ak Parti öncelikle ülkenin koalisyonlara muhtaç olmaması gerektiğini vurgulayacak, “Geçtiğimiz 13 yıldaki istikrarlı yönetimi önümüzdeki 4 yıla ancak tek başına iktidar olarak taşıyabiliriz” diyecek. Propaganda çalışmaları sırasında başkanlık sistemi vurgusu yapılmayacağı gibi “buzdolabı”na kaldırılan “Çözüm Süreci”nden vazgeçilmediği de net biçimde anlatılacak. Ak Parti’nin bir diğer kozu önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmek istediği büyük projeleri ayrıntılı olarak gündeme getirmek olacak. Kampanyada Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi seçmeni de sık sık hatırlanacak, onlara “Oyları bölmeyin” çağrısında bulunulacak.
++
Gelelim CHP’ye…
Ana muhalefet partisinin seçim kampanyasının ana hatlarını, “dürüst yönetim”, “hukukun üstünlüğü”, “Anayasa’ya koşulsuz saygı”, “komşularla sağlıklı diyalog”, “Ortadoğu’da barışın tesisine katkı” oluşturacak. Geçen seçimdeki ekonomik vaatler, yani emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücretin artırılması, kredi kartı borç faizlerinin yeniden yapılandırılması da CHP’nin seçim programına yeniden girecek. CHP’de 7 Haziran seçim kampanyasından farklı olarak yeni dönemde koalisyon ihtimali düşünülerek agresif, kırıcı konuşmalardan kaçınılması hedefleniyor. Bu arada siyasi rakip olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan değil direkt Ak Parti gösterilecek.
++
MHP ise seçim kampanyasını tümüyle “Ülke parçalanmak üzere… Bunun çaresi biziz… Terörle etkin mücadele edecek, teröristlere diz çöktüreceğiz” söylemi üzerine kuracak. Son aylarda takındığı tavır nedeniyle adı “Hayırcı Parti”ye çıkan MHP, bu nedenle oluşan oy kaybını gidermek için, kime neden hayır dediklerini ayrıntılı biçimde seçmene anlatacak. MHP’li sözcülerin Alparslan Türkeş’in gerçek mirasçılarının oğulları değil kendileri olduğunu vurgulaması da bekleniyor.
++
Seçime girecek partiler arasında galiba işi en zor olan HDP…
Geçen seçimde “Türk-Kürt kardeşliği”, “parmakların tetikten çekilmesi”, “Kürt sorununa çözümün demokratik yollardan aranması” gibi vaatleri seslendiren HDP’nin seçim sonrasında PKK ve Kandil’e yakın tutumu bu seçimde önündeki en önemli handikap olabilir. HDP’liler yine aynı söylemle meydanlara çıkacaklar ama inandırıcılık sorununu nasıl aşacaklarını, emanet oyları koruyup koruyamayacaklarını şu aşamada tahmin etmek zor.
++
Haydi hayırlısı…
Ülke gerçekten hayati bir seçime gidiyor…