Referanduma yaklaşık iki ay kala bir durum tespiti yapalım: Kamuoyu yoklamalarının çoğu evet oylarıyla hayır oylarının birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor.
Ak Parti’de ciddi tedirginliğe, hatta gerginliğe yol açan bir gelişme bu.

Kimi Hükümet yetkililerinin yüzde 70 evet çıkacağından bahsetmesi tamamen tabana moral verme amaçlı.
MHP’li seçmenin ne yapacağının bilinmeyişi Ak Parti’deki gerginliği artırıyor. Öyle anlaşılıyor ki MHP’liler arasında evet diyenler de olacak ama çoğunluk sanki hayır demekten yana.

Saadet Partisi’nin hayır cephesinde yer alması Ak Parti için büyük darbe olmuş. “Eski dostlar”ın vefasızlığı olarak nitelendiriliyor söz konusu tutum.
Cumhurbaşkanı’nı Erdoğan’ın meydanlara inmesinin ve medyayı etkin biçimde kullanmanın tabloyu değiştirebileceğine inanıyor “evet”ciler.
Ancak sert iklim koşulları ve güvenlikle ilgili duyulan kaygılar büyük meydan mitingleri yapılmasına engel olacak gibi. Bu nedenle ağırlık medyaya, özellikle de televizyon yoluyla propagandaya verileceğe benziyor.

Gelelim CHP’ye…
Ana muhalefet partisindeki “geleneksel” dağınıklık, şaşkınlık, ne yapacağını tam bilememe referandum öncesinde de varlığını güçlü biçimde hissettiriyor.
Sanki Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi yıllardır görüşülmüyormuş, kucaklarına aniden konulmuş gibi hazırlıksız görüntü veriyor CHP.
“Hayır”cı kampanyanın nasıl sürdürüleceğini, nerelerde mitingler, kapalı salon toplantıları yapılacağını, medyanın ne şekilde kullanılacağını bilen bir Allah’ın kulu yok koca partide.
Yapılan Anayasa değişikliğinin Türkiye’ye maliyetinin ne olacağını 7’den 70’e herkesin anlayabileceği şekilde anlatma kaygısı duyulmuyor, konu önünde sonunda Erdoğan’a getiriliyor.
Slogan, afiş, pankart hak getire…
Doğrusunu söylemek gerekirse “hayır”cı bir çok yazar ve sanatçı şu an itibariyle kamuoyuna CHP’den daha iyi mesaj veriyor.

Özetleyecek olursak:
Referanduma yaklaşık iki ay kala Ak Partililer evet çıkacağından emin olamayışın gerginliği içinde…
CHP ise etkili bir hayır kampanyası yürütme potansiyelinden uzak görünüyor…