Başbakan Davutoğlu’nun TRT’de yaptığı seçim sonuçlarını değerlendiren konuşması, önümüzdeki günlerde Ak Parti’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la arasına mesafe koyacağı izlenimi verdi bana.
Davutoğlu’nun “Kişi nerede ise makamı orasıdır. Herkes kendi görevini, yetki ve sorumlulukları dahilinde üzerine düşeni yaparsa bir uzlaşı doğar… Halk başkanlık sistemi için izin vermedi. Sistem değişmediğine göre artık taşların yerine oturtulması lazım… Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerini yapacak kişi değildir” şeklindeki sözleri özellikle önemliydi.
++
Bu sözler, “Ak Parti neden büyük oy kaybına uğradı” anketlerinden çıkan, “Erdoğan’ın başkanlık tutkusu seçmeni ürküttü. Kürt sorunu olmadığını söylemesi Güneydoğu’da oyların HDP’ye kaymasına yol açtı. Saraydaki lüks yaşam muhafazakar partililerin tepkisine neden oldu” gibi sonuçlarla birleştirildiğinde, Ak Parti’nin, oy kaybından Erdoğan’ı sorumlu tutabileceği görülüyor.
++
Davutoğlu’nun seçim değerlendirmesi şayet koalisyon görüşmelerine gideceği liderleri rahatlatmak için yaptığı taktik bir konuşma değilse, Ak Parti kurmaylarının yakında Erdoğan’a kibarca şu mesajı vermeleri mümkündür:
“Seçim sonuçları yeni bir dönemin başlangıcıdır. Sizin kendinizi fazla yormamanız, sarayda dinlenmeniz, karizmatik kişiliğinizle yurt dışında ülkemizi temsil etmeniz, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlarla toplantılar yapmayı sürdürmeniz, büyük deneyiminizle zaman zaman bize tavsiyelerde bulunmanız son derece iyi olacaktır.”
++
Reuters’in geçtiği habere, New York Times gazetesinin manşetine bile karışan Erdoğan’ın kendisini adeta “süper emekli” hissedeceği böyle bir teklif yapıldığı takdirde nasıl bir tavır takınacağını elbette kestiremeyiz. Ama elinin artık eskisi kadar güçlü olmadığı bir gerçek.
Erdoğan, Davutoğlu’nun kendisine ihanet ettiğini düşünüp Ak Parti kongresinde karşısına yeni bir isim çıkarmak isteyebilir ama yapılacak yarışı Davutoğlu kazanırsa saraya kapanmak zorunda kalabilir.
++
Evet, Ak Parti önemli bir yol ayrımına gelmiş bulunuyor.
Ya Erdoğan’ın güdümünde nereye varacağı bilinmeyen bir yolculuğa çıkacak, ya da Erdoğan’a saygıyı ihmal etmeyen kişilikli bir politika izleyecek…
Davutoğlu’nun TRT’deki sözleri, kişilikli politikanın ilk ayak izleri olabilir.