Gerçekten doğruya, doğru, yanlışa yanlış dememiz lazım.
Artık AK Partili mi desek yoksa Recep Tayyip Erdoğanlı Türkiye mi? desem bilmiyorum ama sonuçta ikisi de miadını doldurdu diye düşünüyorum.

O eski Ak Parti’nin başarılı dönemleri mazide kaldı. Hem de her alanda. Hani her devrin, bir yükselişi vardır ya, AK Parti de, bu süreci bittirdi ve duraklama ya da gerileme dönemine girdi.
Şimdi kimse kalkıpta bu yorumuma tepki göstermesin.
Artık gelinen bu noktada kafayı kuma sokmanın bir anlamı yok.
Bugün Türkiye’de her sektör kilitlenmedi mi? Hepsi ağlamıyor mu? Esnaf, köylü, işçi, memur, sanayici, ihracatçı, turizmci, aklınıza kim gelirse gelsin hepsi perişan değil mi?
Sadece bu kadar mı? Ülkemizin ”terör” dediği, PKK’nın ve destekçisi partinin milletvekillerinin ”savaş” dediği günler yaşanmıyor mu?
Geleceğe bakanların artık umudu kalmamış. İsveç’ten Türkiye’ye turist grupları gönderenler, ”bittik” diyorlar. Türkiye’ye gitmek istemeyen İsveçlilere, Türk eli ile Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi pazarlanır hale geldi.
Yani lafın bittiği yerdeyiz.
Artık tarih Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti tarihini yazarken Türkiye’nin perişan olduğu bugünleri de vurgulayacaktır.
AK PARTİ VE ANAP BENZERLİĞİ
AK Parti ile Anavatan Partisinin, benzerlikleri ve tarihi süreçleri de sanki aynı.
Özal ile başlayan ANAP’daki yükseliş, Özal’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra duraklama ve çöküşe dönüşmedi mi?
Bugün AK Parti için  de belirgin bir şekilde kendisini hissettirmeye başladı ANAP’ın yaşadığı süreç.
Ülke olarak kalkınan, reformcu yaklaşımlar ANAP döneminde de aynıydı, AK Partide de aynıydı. İkisinde de güçlü liderler vardı. İkisi de Cumhurbaşkanı oldu ve partilerini bitirdiler. AK Parti, bugün Ahmet Davutoğlu ile ne kadar ayakta durup direniyorsa da görülen o ki 1 Kasım’da seçmenin verdiği uzatma süresini oynuyorlar.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN MANEVRA GÜCÜ OLACAK MI?
Herhalde, bugünlerde içeride ve dışarıda köşeye sıkıştığı açıkça belirgin hale gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi geleceği için ne kadar Başkanlık şansını denemeye kalksa da görülen o ki bu talebi onu kurtarmayacak.
Çünkü Türk halkı artık akla karayı gördü. Bugün Türkiye’de seçime gidilse, Recep Tayyip Erdoğan’ın eski gücü kalmadı. Kaldı diye bilmek için ülkede her şeyin eski AK Parti’nin şaha kalktığı dönemde olması gerekir. Oysa bugün o günlerden çok uzak olmamıza rağmen, o eski günlerde dönecek motivasyon ya da inanç da seçmende kalmadı.
BUGÜN SEÇİME GİDEBİLİR SPEKÜLASYONLARI
Gücü düşmüş AK Parti’ye sürekli destek veren Devlet Bahçeli liderliğinde MHP, aynı şekilde HDP’ deki hızlı kayma ve CHP’nin kilit oy oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ”Başkanlık için referandumun tam zamanı” düşüncesine itiyor.
Başkanlık ve Anayasa değişikliğine referandum ile gidilecek olması yeni bir milletvekili seçimini de hukuken zorunlu hale getirebiliri.
Ancak Erdoğan unutmamalıdır ki evdeki hesap çarşıya uymaz.
Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Partinin referandum da olsun, seçimlerde olsun kazanma şansını çok zayıf görüyorum.
Yine de deneyimli bir gazeteci olarak,”Türkiye’de her an her şey değişebilir” notunu eklemeliyim.