AK PARTİ’YE TEK BAŞINA İKTİDARI KAYBETTİRECEK SONUÇ İLK KEZ CİDDİ BİR ANKETTE ORTAYA ÇIKTI…
7 HAZİRAN’DA KOALİSYON HÜKÜMETİ İHTİMALİ
CHP + MHP + HDP’ NİN % 54,6 TOPLAM OY ALMASI DURUMUNDA AK PARTİNİN 13 YILLIK TEK BAŞINA İKTİDARI YIKILABİLECEK
CHP-MHP VE HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ İÇİN ANLAŞIRLARSA AK PARTİ’NİN 13 YILLIK İKTİDARI SONA ERECEK. ANCAK AK PARTİ DE BİR PARTİ İLE KOALİSYON KURABİLİR…
Konda Araştırma ve Danışmanlık (KONDA) tarafından Ocak 2015’de yapılan seçim anketi sonuçları açıklandı. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra HDP Barajı 10.6 ile geçiyor, AK Parti ise %45,4 oranında kalıyor. Muhalefetin oy oranı toplamı ise & 54,6 oluyor…
Yılların deneyimli anket kuruluşu Konda’nın Ocak 2015’de yaptığı son seçim anketine göre HDP %10,6 ile barajı geçerken AK Parti ise %45,4 oy oranında. Bu durumda muhalefetin 3 partisinin alacağı toplam oy oranı AK Partiyi geçiyor.
Eğer Konda’ nın anketi 7 Haziran seçiminde gerçekleşirse 3 partinin toplam oy oranı AK Parti’nin 13 yıldır sürdürdüğü tek başına iktidar olma imkanını ortadan kaldıracak.
Evet, daha seçimlere yaklaşık 3,5 ay var ve anketlerin de güvenilirliği de yıllardır tartışılıyor bunlar siyasetin cilveleri tabii ki.
Ama geçen yıllara bakıldığında anketler AK Partinin tek başına iktidarı sürdüreceğinin işaretlerini veriyordu.
Bu kez HDP’ nin durumu ortaya yeni bir faktör olarak çıktı. Yüzde 10 barajını aşacağını iddia ederek seçime hırslı hazırlanan HDP belki de AK Parti iktidarının 13 yıl sonra düşmesine neden olacak.
Konda anketinde % 10,6 oy oranı ile barajı geçeceği sinyali veren HDP’ liler eğer Meclise girerlerse yaklaşık 50-60 milletvekili çıkartabilirler. İşte bu rakam AK Parti karşısında 3 partinin yani CHP, MHP ve HDP’ nin toplam oylarının AK Parti’yi geçebileceği anlamına geliyor.
AK Parti 1. Olsa bile Eğer 550 Milletvekilin yarısı olan 275 Milletvekilinin altında kalırsa Türkiye için koalisyon hükümeti dönemi tekrar başlayabilir.
Tabii bu sonuçlar gerçekleşirse AK Parti’ nin iktidarını sürdürmek için muhalefetteki partilerin birisiyle koalisyon yapma imkanı da var.
KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA OY ORANLARI

Konda’nın son anketine göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şöyle oluştu:
AKP %45,4
CHP %23,3
MHP %15,1
HDP %10,6
CHP ve MHP umutsuz
Türkiye’deki seçmenin dörtte biri ya “kararsız” ya da “sandığa gitmeyi düşünmüyor”. Konda’ya göre “seçmen kendisine seçenek bulamıyor, AK Parti’den soğuyan seçmenin muhalefete geçtiğine ilişkin bir bulgu yok.”
CHP ve MHP’nin seçmeninde ise partilerinin iktidara aday olamayacağı düşüncesi hakim.
Ancak bir diğer muhalefet partisi olan HDP için aynı şey geçerli gözükmüyor. HDP bir önceki ay anketine göre oylarını %2,1 artırmış durumda.
Kararsızlar dağıtılmadan bir önceki ankette 5.7 oy alan Halkların Demokratik Partisi, Ocak anketinde 7.8 olarak çıkıyor.
“KARARSIZLAR”DA BÜYÜK ARTIŞ
Ankette en çok dikkat çeken noktalardan biri de “kararsızlar”ın sayısının ciddi bir artış gösteriyor olması. Öyle ki Aralık 2014’te yüzde 19,3 olarak gözüken “kararsızlar”, Ocak 2015’te yüzde 22’ye yükseldi.
Kararsızlar partilerin aylara göre dağılımında yüzde 2.8’lik artışla diğer partilere ciddi bir fark attı.

FACEBOOK YORUMLARI