Seçime bir gün kala Ak Parti kulislerinden edindiğim bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.
Ak Partililer 1 Kasım’da sandıktan tek başına iktidar çıkacaklarına inanıyorlar. Kılpayı kaybettikleri kimi illerde yaptıkları aday değişiklikleri ve uyguladıkları yoğun kampanya nedeniyle varmışlar bu inanca.
Peki, her şeye karşın tek başına iktidara gelemezlerse ne olacak?
O zaman da, tek başına iktidar için eksik kalan milletvekillerinin MHP’den koparılmasına çalışılacak.
Bunun için Tuğrul Türkeş’e güveniyorlar.
++
MHP’den seçilen kişilerin birkaç gün sonra istifa edip Ak Parti’ye katılmaları toplumun büyük tepkisini çekebilir, o milletvekillerine kuşkuyla bakılmasına yolaçabilir.
Bunun çaresi olarak da söz konusu milletvekillerinin Devlet Bahçeli’nin izlediği uzlaşmaz politikaya tepki göstererek partilerinden kopmaları ve yeni bir parti çatısı altında birleşmeleri yöntemi planlanıyor.
Yani Ak Parti tek başına iktidar olamazsa MHP’den 10-15 milletvekilinin istifa edip muhtemelen Tuğrul Türkeş liderliğinde yeni bir parti kurmaları ve Ak Parti’yle koalisyona gitmeleri güçlü bir ihtimal.
“Hadi canım sende… Tam bir film senaryosu” diyenler çıkabilir buna.
Ne var ki bana çok saçma gelmiyor bu senaryo.
Ak Parti, seçimden sonra iktidarı bırakmamak için adeta can havliyle her yolu deneyebilir.
++
Tek başına iktidar olunamadı, üstelik MHP’den de bir grup koparılamadı. Öyle bir tablo karşısında izlenecek yol haritası da edindiğim bilgilere göre şöyle:
CHP ile hiçbir şekilde koalisyon düşünülmüyor. Böyle bir koalisyonun Ak Parti’yi zayıflatıp CHP’yi güçlendirmesinden ve iki yıl içinde erken seçime gidilmesinden korkuluyor. HDP ile koalisyon da ihtimal dahilinde değil. O zaman zorunlu olarak Ak Parti-MHP koalisyonu üzerinde çalışılacak. MHP’ye en fazla 6 bakanlık verilebilir. Bu bakanlıklar arasında Dışişleri, İçişleri, Maliye, Adalet, Enerji olmayacak. Geçici hükümette HDP’ye verilen Ekonomi ve Avrupa Birliği bakanlıkları muhtemel bir koalisyon görüşmesinde MHP’ye öncelikle teklif edilebilir.
++
Haydi hayırlısı…
Klişe sözler de bazen gerçeği tam ifade eder:
Tarihi bir seçime gidiyoruz…