CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kapatılması için bir hazırlık yapıldığını belirtti, “İş Bankası’ndan hukuk dışı yollarla para alındığı iddiası kullanılacak. Bu konuda bir hazırlık var” dedi.
Bana kalırsa Kılıçdaroğlu boş yere üzülüyor. Ak Parti hele de şu dönemde CHP’nin kapatılmasını katiyen istemez.
Bunu kulis bir bilgiye dayanarak değil genel tabloyu değerlendirerek söylüyorum.
Şu nedenlerle Ak Parti, CHP’nin kapatılmasına karşı çıkar:
1) Ak Parti, CHP gibi bir ana muhalefet partisini kolay kolay bulamaz. CHP bugün iktidara aday olmayan bir partidir. Kılıçdaroğlu daha birkaç gün önce Haziran’da yapılacak genel seçimde oylarını artırarak yüzde 35’e çıkarmayı hedeflediklerini söylemiştir. Yani CHP liderinin hayalinde bile iktidar olma yoktur. Ak Parti böyle bir partinin siyasi hayatta kendisine rakip olarak kalmasını ve aynen böyle devam etmesini ister. Aklın gereği budur.
2)CHP kapatıldığı takdirde onun yerine solda hemen yeni bir parti kurulacak, yeni bir lider ortaya çıkacaktır. İşte Ak Parti için esas tehlike o zaman başlar. Yeni bir parti ve yeni bir lider Ak Parti iktidarına karşı olanları birleştirici bir güç oluşturabilir, toplumda umut filizlerinin yeşermesini sağlayabilir. Herhalde hiçbir Ak Partili kurmay bunu arzu etmez.
3)Ak Parti, bilindiği gibi “Milli Görüş” geleneğinden gelmektedir. Bu geleneğin siyasi mücadele verdiği Milli Selamet, Fazilet, Refah gibi partiler açılan davalarla kapatılmıştır. Parti kapatmanın acısını yaşamış kişilerin şimdi ana muhalefet partisinin kapatılmasına göz yumması tarihleriyle, yaptıkları siyasi mücadeleyle ters düşer.
4)Batı dünyasında Ak Parti’nin otoriter bir rejime doğru kaydığına ilişkin ciddi kaygılar vardır. Bu gerçek ortadayken Ak Parti’nin ülkenin ikinci büyük partisinin kapatılmasını önlemeyişi söz konusu kaygıları haklı çıkarır.
++
Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum:
Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer CHP’liler hiç üzülmesin!
CHP kapatılmaz, kapatılamaz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...