Melih Gökçek’in istifaya zorlanması sonucu yerine Ankara Büyükşehir Belediye başkanı olarak atanan Mustafa Tuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da desteklediği Ankara Boğazı ihalesini iptal etti.

Ankaralıların umut bağladığı bu dev proje İmrahor vadisinde, birinci etapta yer alacak “Ankara Boğazı” adı verilen 11 km’lik dev kanal yapılmasını sağlayacaktı.
Etrafında villalar, kafe / restoran ve benzeri yerler ile dinlenme alanları olacak bu projenin ihalesi Gökçek döneminde yapıldı.
İhalenin bir aylık itiraz süresi doldu ve yeni başkan Tuna’nın onayı beklenirken ihaleyi kazanan firmalara gönderilen yazı ile “ihale iptal edildi” bildirimi yapıldı.
Şöyle yazmıştım: Erdoğan hata yaptı Ankara, İstanbul, Bursa, Niğde ve Düzce’de kaleleri boşalttı, muhalefet de hala uyanamadı ki bu illerde AKP kalelerine golleri atacak belediye başkanlarını açıklamadı.

İşte AKP’nin Ankara’ya atanan belediye başkanı Mustafa Tuna kendi kalesine ilk golü attı ve AKP’nin dev projesini iptal ederek Ankaralıları kızdırdı.
23.5 yıl Ankara’yı idare eden Melih Gökçek’in fotoğraflarının çöpe atıldığı gibi dev projelerini de çöpe mi atıyor yeni başkan?
Yoksa amacı Gökçek’in müteahhitleri değil de benim müteahhitlerim yapsın zihniyeti mi? Bütçe darlığı bahane mi?
Gökçek Erdoğan ve Yıldırım’ın katıldığı törenlerde, “Ankara’ya deniz getirmek imkansız; ancak artık Ankara’nın da bir boğazı olacak, Ankara’nın imajına inanılmaz bir katkı sağlayacak olan bu yatırımın, 5 yılda bitirilmesi planlanıyor” demişti.
Ankara Boğazı projesi gerçekleştirildiğinde Eymir Gölü ile Gölbaşı Mezarlığı arasında kurulacak olan pis su arıtma tesisinden elde edilecek arıtılmış sular ile bu kanalın beslemesi sağlanacaktı.

Çevre dostu sayılacak ve Eymir ile Mogan göllerini birleştirilecek bu proje sayesinde kanal uzunluğu ileride 43 km’ye kadar çıkartılacaktı.
Bu proje çerçevesinde Ankaralılar Ankara Boğaz çevresine Gökçek’in projeyi tamamlayacağına inanarak yatırım yaptılar ki arsa ve tarla fiyatları da bayağı yükselmişti. Başkan Tuna bu yatırımcıların da büyük zararlara uğramasına neden oldu.
Bu projenin mali, teknik, çevre, imaj ve mali yönünü bırakalım ama siyasi yönünü de unutmayalım.
Ankara’da yerel seçime bağımsız aday olarak girse yaklaşık % 20 oy alması mümkün olan Melih Gökçek’in görevden alınmasına kızan ve onu hala seven Ankaralılar tablolarını ve projelerini çöpe atan AKP’ye asla oy vermezler.

İşte yeni başkan Mustafa Tuna’nın gözden kaçırdığı ya da AKP oylarına zarar verecek önemli siyasi gafı budur.
Siz Gökçek tablolarını çöpe atar, ihalelerini iptal ederseniz muhalefet partilerinin ekmeğine de yağ sürersiniz. Tabii muhalefet partileri uyanırlarsa!
Erdoğan’ın Gökçek’i istifaya zorlamasının hata olduğunu bu yüzden yazdım ki Mustafa Tuna’da göreve başlar başlamaz bu hataları yapmaya başladı.
Peki, muhalefet AKP’li başkanların bu hataları yani kendi kalelerine gol atmaları karşısında ne yapıyor?
Seyrediyor evet sadece seyrediyor ve Ankara başta diğer illere atanan AKP’li belediye başkanlarının yaptıklarını eleştirmiyor.
Muhalefet partilerinin genel başkanları AKP’nin boşalttığı 5 ilin belediye başkan adaylarını bir an önce açıklamaz ve atama ile gelen başkanların hatalarını görmezden gelirseniz bu illeri asla kazanamazsınız.

Siyaseten futbola benzettim ama satranca da benzetebiliriz. İktidar partisinin yaptığı hatalı siyasi hamlelere doğru hamle ile yanıt vermez tersine sizde hatalı hamle ile karşılık verirseniz yenmeyi değil yenilgiyi hak edersiniz.
Sonuç olarak Ankaralı vatandaşlar projenin gerçekten iptal edilip edilmediği konusunda Belediye Başkanından şahsen açıklama bekliyorlar.

FACEBOOK YORUMLARI