Enflasyon çifte haneler dayanmış. Sofraya meyve, sebze getiren aracı ile hükümetin bakanları kavga halinde. “Et pahalı” diyen bakan “ithal et ederiz” tehdidi sallıyor. Gözü çok az sayıdaki hayvan üreticisini bile görmez olmuş. “Ekmek pahalı” diye yine bakandan fırıncılara tehdit yağıyor.
Serbest piyasa ekonomisi dediler. Şimdi piyasaya ayar veriliyor. Hem de hükümetin bakanları tarafından.
İşte hep ah Türkiye’m diyorum ya. Bunlar batıda olduğunu ispatlasalar, ben en sevdiğim bu mesleği bırakırım. Neden Türkiye’de oluyor. Demek ki, bir yanlışlık var.
PEKİ, TÜRKİYE HALA İYİ YOLDA DİYEBİLİRMİYİZ
AK Parti 13 yıldır sürekli seçim kazandığına göre halkın tercihi başarılı bir iktidardan yanaydı diye düşünüyorum. Ancak şöyle baktığında da 13 yılda serbest piyasa ekonomisi hala sistem olarak yaşama girmemiş. Aynı iktidarın devamı ve nerdeyse aynı bakanlar. Sokakta ki, fırıncısı ile aracı sebzeci ve etçi ile kavga ediyor ve tehdit sallıyor ulu ortada. Yani ülkede bir oto kontrollü piyasa ekonomisi sistemi kurulmamış.
NEDEN AYNI BAŞARI YOK
Tabii insan ister istemez soruyor ne oldu da AK Parti eski şaşalı dönemini arar hale geldi. Çünkü dünya ile savaşıyor. Suriye, İran, Rusya, Irak her komşu ile sorunları var. Bu sorunlar öyle yenilir yutulur cinsinden de değil. Biraz İsrail ile  düzelir gibi bir ilişki var.
BATILI NİYE BÖBÜRLENMEZ
Siyasetçi dünyanın her yerinde aynıdır. Kendi isteği ile aday olur. Ona aday ol diye seçmen davetiye çıkarmaz. O aday olur ve istediği partiden seçilir. İlk önce milletvekili, Bakan veya Başbakan olur. Çıtayı biraz daha yükseltirse Cumhurbaşkanı veya Devlet Başkanı olur. Buraya kadar doğaldır.
Bu emeklerinin karşılığında da devlet memurlarının en yüksek maaşını alır. Devletin olanaklarından millet için sınırsız kullanım hakkına sahiptir. Burası da doğaldır.
Peki, kalkıp ta, “şu kadar kilometre duble yol yaptım. Köprü, baraj, tren yolu, denizaltı geçişi, havalimanı, okul, medrese, camii ve kendime de Külliye yaptırdım” derse, bizde peki be kardeşim, seni zorla mı getirdik, kendi paranla mı yaptın bizlerin vergileri ile topladığın para ile yaptın” demeyecek miyiz?
İşte Batı da bu yok. Adam, gelir maaşını alır. Hizmetini verir ve gider. Kimsenin başına da ikide bir kakmaz.
Türkiye’nin Türk halkının batıdan alacağı o kadar çok ders var ki, anlatmakla bitmez.