MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, muhalif adayların 19 Haziran’da gerçekleştirdiği 6. Olağanüstü Büyük Kurultay’a ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Bahçeli, “Bu zamana kadar görülmemiş çirkeflik ve pervasızlıkla sözüm ona parti tüzüğümüzde 13 maddelik değişiklik yaptılar. Vay zavallılar vay, bu kadar mı küçüldünüz, bu kadar mı şuur kaybına uğradınız” dedi.

MHP Lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Uluslararası ilişkilerde kalıcı dostluk ve kalıcı düşmanlıktan bahsetmenin gerçeklere sırt dönmekle eşanlamlı olduğuna vurgu yapan Bahçeli, “Her ülkenin kendi çıkarını gözetmesi normaldir ve kaldı ki bunun aksini beklemek saflık ötesidir. Dünde kalan sorunları bugünlere taşımanın, yarınlara açılan kapıları önyargı ve taassuplarla sürgülemenin mantıklı ve meşru bir açıklaması sanıyorum aransa bile bulunamayacaktır. Türkiye’nin dış politikasında pek çok ayak bağı, pek çok açmazı vardır. Maalesef ki AKP hükümetleri dış politikayı eritmiş, anlam ve değerini küçülterek iç politikaya malzeme yapmıştır. Tüm komşularımızla aramız bozulmuştur. Üç tarafımız denizlerle, dört tarafımız düşmanlarla çevrilmiştir” dedi.

“VAY ZAVALLILAR VAY”

MHP’de Çağrı Heyeti’nin belirlediği 19 Haziran’da gerçekleştirilen ve 13 tüzük maddesinin değiştirildiği 6. Olağanüstü Büyük Kurultay’a ilişkin şunları söyledi:

“Bu zamana kadar görülmemiş çirkeflik ve pervasızlıkla sözüm ona Parti Tüzüğümüzde 13 maddelik değişiklik yaptılar. Vay zavallılar vay, bu kadar mı küçüldünüz, bu kadar mı şuur kaybına uğradınız? Hadi diyelim, kurultay yaptınız. Hadi bunu kabul ettik sayalım. Peki, yargı kararına göre tek maddelik tüzük değişikliği gündemiyle toplanması gereken bir kurultayda, hele hele hiç kimsenin haberi olmadan 13 maddeyi hangi ara değiştirdiniz? Merkez Yönetim Kurulu ile Genel Başkan yetkilerini nasıl tırpanlandınız? Bu kararmış aklı, bu ucube hakkı size hangi satılmış, hangi MHP düşmanı verdi? Gözle kaş arasında açılması usulen mümkün olmayan kurultay açıldı, saatlerce delege sayımı yapıldı, gecikmeyle divan seçildi ve çok geçmedi oylama yapılarak Tüzük maddeleri değiştirilmiş oldu. Allah inandırsın, Turist Ömer olsa hızınıza yetişemezdi. Korsan kurultaya kim katıldı, kaç kişi katıldı, neye onay verdi, neye zorlandı belli olmadan, bir baktık ki olan olmuş, Tüzüğün 13 maddesi değişivermiş.”

Bahçeli, tüzükte gerçekleştirilen değişikliklerde Dernekler Kanunu ile Türk Medeni Kanunun 78 ve 81’nci maddeleri kapsamında, toplam delege sayısının üçte iki çoğunluğunun aranacağını belirterek, “Salt çoğunlukla tüzük değiştirilemeyeceğini tescil eden emsal Yargı kararlarını hatırlayan ise hiç olmamıştır. Bizim toplam delege sayımızın üçte iki çoğunluğu 809’dur. Noter 656 delegenin salonda hazır bulunduğunu açıklamıştır. İyi niyetli delege kardeşlerimizi hariç tutarak soruyorum, bu şartlar altında tüzüğümüzün değiştiğini hangi bedbaht, hangi şuursuz ileri sürebilecektir” ifadelerini kullandı.

Bahçeli 19 Haziran kurultayına katılan delegelere şöyle seslendi:

“Temiz duygularla Ankara’ya gelen delege kardeşlerim, oyunu görün, oyunun sinsiliğini ve kahpeliğini anlayın. Bizim ne meselemiz varsa, neyi istiyorsanız ve ümit ediyorsanız, bunların hepsini kendi aile içimizde çözeriz, dava hukuku çerçevesinde hallederiz. Pensilvanya’nın oyunlarına kanmayınız, paralel işbirlikçisi maskeli siyaset bezirganlarına aldanmayınız. Tüm delegelerimizi, tüm dava arkadaşlarımızı 10 Temmuz’da 6.Olağanüstü Büyük Kurultayımızı yapmak için Ankara’ya bekliyorum.”