Aile içi şiddet İngiltere’nin de gündeminde: Yardım yetersiz

Aile içi şiddetle mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olan SafeLives’ın 2009 yılından bu yana 35 bin şiddet vakasına dair tuttuğu kayıtlar üzerinde yapılan araştırmaya dayanan veriler, ülkede konuyla ilgili en geniş veri tabanından oluşturulmuş durumda.

Buna göre, yüksek risk grubundaki kadınların dörtte biri, gerekli yardımı almadan önce, gördükleri şiddet nedeni ile hastanelerin acil servislerinde tedavi görmüş. Bunlardan bazıları 15 defa hastanelik olmuş durumda. Bu kadınların üçte biri ise polise başvuruda bulunmuş.

Araştırma bulgularına göre şiddet gören kadınların yüzde 85’i, gereken yardımı etkin bir şekilde almadan hemen önceki yıl boyunca ortalama beş sosyal hizmet görevlisi ile iletişim halinde olmuş.

Kuruluşun yöneticisi Diana Barran “Kurbanlar ve çocukları birbirinden farklı birçok kamu kuruluşu ile temasa geçmiş olsa dahi, tekrar ve tekrar kimse şiddeti fark etmiyor” diyor. “Kurbanların tekrar tekrar yardım aramak zorunda kalmaları kabul edilemez” diyen Barran, “Bu, onları korku ve tehlike içinde bırakıyor ve çocuklarının hayat boyu çekecekleri zararlara uğramalarına” sebep oluyor.

130 BİN ÇOCUK…

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre, araştırma Britanya’da tahminen 130 bin çocuğun aile içi şiddetin mevcut olduğu hanelerde yaşadığını ortaya koyuyor. Ülkede ücretsiz birinci basamak sağlık hizmeti sunan dotorlara aile içi şiddet konusunda eğitim veren bir hekim olan Frances Wedgewood, şiddetin halen birçok kadın için gizli tutulan bir mesele olduğunu, kadınların sorulmadığı sürece şiddete uğradıklarını söylemediğini aktarıyor.