Amerikanın Sesi’ne konuşan AİHM eski yargıcı ve CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Perinçek-İsviçre Davası’yla ilgili olarak, “Bu bir düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü davasıdır. Perinçek’e verilen ceza ile ifade özgürlüğü ihlal edildi sonucuna varılmıştır” dedi.
AİHM’in ikinci daire kararını doğru bulduğunu ifade eden Türmen, “Doğru gerçekler üzerine inşaa edilmiş bir karardır ve AİHM bu nedenle Büyük Kurulu’ndan da farklı bir karar çıkacağını düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.
Türmen, soykırım teriminin için dar bir hukuki terim olduğunu vurgulayarak, “Soykırım olması için bir takım şartların olması gerekir. Sokırım, 1948’de tanımlanmıştır ve o tarihten önceki olaylara da uygulanmaz. Bu nedenle olayları ele alırken soykırım vardır, yoktur gibi dar kalıplar içerisinde görmemek lazım” dedi.
Konuyla ilgili olarak MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Soykırım yoktur diyen kişiyi düşünce suçlusu olarak mahkum eden bir zihniyet, düşünceyi yasaklayan bir kanun zihniyetidir” dedi.
“AİHM bu temyiz duruşmasında umarım düşünceyi yasaklayan kanun aleyhine verdiği ilk kararını bozmaz” diyen Vural, “Bizim açımızdan Ermeni soykırımı iddiaları çerçevesinde soykırım yoktur diyenleri linç etmeye dönük anlayışa karşı böyle hukuki bir başarı kazanılması önemlidir” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI