Yine Türkiye’me gidiyorum. Bir süreden beri İsveç’ten Türkiye’ye yönelik eleştirilerde bulunuyorum. Bazı okurlarım, beni AK Parti karşıtı olarak eleştiriyorlar.

Varsın onlar eleştirsinler. Ben gazeteciyim, objektiflik benim ilkem. Ben hiçbir siyasetin temsilcisi değilim. Benim siyasetim, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinde bir Türkiye’dir.
Eğer bazı şeyler doğru gitmiyorsa, eleştirmek doğaldır. Övülecek gelişmeleri görürsem onu da yazarım. İşte güzel olanlar şeylerde var. Onları da gördüğünde etkileniyorum. Mutlu ve ülkem adına gurur duyuyorum. Stockholm Arlanda Havalimanından, İstanbul’a milli hava yolumuz Türk Hava Yolları ile uçtum. Yapılan servisten ve ilgiden hakikaten bir Türk vatandaşı olarak gurur duydum. Neden mi?
Geçmişte olmayanları gördüm. Türk Hava Yolları’nın (THY) hakikaten yükselen bir marka değeri var. Bunu da hak ederek alıyor. Anlayış farklı, hizmet farklı güler yüz, tüm personelde hakim.
BUSİNESS CLASS KALİTESİNDE SERVİS
Ben Busines Class’ta (Üstün sınıf yolculuk) uçmadım. Ancak sağ olsun THY anlayışı, ekonomi de uçanları da Busines Class kalitesinde uçurmaya başlamış. 2010 yılında Amerika ve Japonya uçuşlarında başlattığı tüm uçak yolcularındaki Business Class servis anlayışını şimdide Avrupa hatlarına yaymış. Benim uçtuğumda uçakta, bunu bizzat yaşadım.
Türk Hava Yolları Genel Müdürü başta olmak üzere THY’nin bugünlere gelmesinde emeği geçenleri bu sütunlarımda kutlamak isterim. Hakikaten, bir devrim yapmışsınız. Türkiye adına beni gururlandırdığınız için çok teşekkür ederim.

04c30dee-5482-4765-9a1e-704bf7c1ffa0SÜPER HİZMET VE GÜLER YÜZ
Bu kadar anlattıktan sonra gördüklerimi sizinle paylaşayım dedim. Bu yazımı da 34 bin feet’te uçarken kaleme aldım.  Yaklaşık 30 yıllık gazeteci olarak ilk defa uçarken bir yazı yazdım. Çünkü gördüklerim karşısında dayanamadım. Mutlu oldum.
Ülkemin insanları, isteseler ne güzelliklere imza atıyorlar. Hep olumsuz olmayacağız. Allah belasını versin dedim. Yıllarca şu PKK teröründe bir sonuca gidemedik diye dertlendim.  Bu kadar süren süreçte, Türkiye neler kaybetti ya da kaybettirildi. İnanın, bu sürecin, uzamasını isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyoruz.
Çünkü böyle bir derdi olmayacak Türkiye, dünyada önemli bir yere gelmeye hazır bir ülke potansiyelinde. İşte THY’de bunu gördüm.  Demek olabiliyormuş dedirtti.
İSVEÇLİLER GIPTA İLE İZLEDİ
Uçakta çok sayıda İsveçli de vardı. Yanımda oturan İsveçli grupta,  yapılan hizmetten memnuniyeti dile getiriyor ve kendi milli hava yolları İskandinav Hava Yolları SAS’ı yerden yere vuruyorlardı.
Ben 30 yıl önce İsveç’e giderken SAS bir markaydı. THY ise bugünkü imajında değildi. THY almış yürümüş, SAS ise yerinde durmuş hatta geriye gitmiş bile denebilir. İsveçliler yaklaşık 3,5 saat süren yolculukta, Türk lokumundan başlayarak, özel aşçının elinden yemeklerini yediler, içeceklerini içtiler, önlerindeki ekrandan her türlü hizmeti aldılar.
İşte Türk insanı isterse güzel şeyler yapabiliyor dedim. Hakikaten, her şeye rağmen birlik ve beraberlik içinde olmayı başarabilsek, Türkiye’nin önünü kimse tutamaz. Burada tabii ki en büyük sorumluluk ve güven Türkiye’yi yönetenlere ait.
TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİ
YANSITMIŞLAR
THY ile uçuşumda, Türk misafirperverliğini damarlarımda hissettim. Eskiden aşçı şapkalı, servis görünümü ekonomide uçan yolcular için yoktu. Ekonomide oturanlar, aşçı şapkalı servisi görünce dışlanmış hissedebiliyordu. Şimdi bu fark ortada kalkmış. Herkese eşit servis sanki 5 yıldızlı otelin aşçısı görünümündeki Alican, kendi elleri ile tüm yolculara servisini yaptı. Öncesinde Türk misafirperverliğinin olmazsa olmazlarından fındıklı lokum servisi yapıldı. İşte yapılması gereken bu!
Bundan hem Türkiye kazandı, hem Türk Hava Yolları kazandı. Bir taşla iki kuş vurmak buna denir. Bu servisi gören bir dahaki sefere başka bir uçak şirketine kolay, kolay gitmez. Ben de buradan başta aşçımız Alican olmak üzere kabin ekibine ve diğer personele beni  İsveçli yolcular karşısında gururlandırdıkları için çok teşekkür ederim.
Nice böyle güzel uçuşlar dileğim ile hepinizin gözlerinizden öperim.