Bilinen adıyla Gaius Octavius.
M.Ö. 63’de doğmuş, kendileri Julius Caesar’ın yeğeni ve manevi oğludur…
Roma İmparatorluğuna en parlak devrini yaşatmıştır.

 

Gerek askeri güç ve gerekse ekonomik anlamda Roma’ya çağ atlatmıştır.
Peki, durup dururken nereden çıktı bu Octavius’u yazmak derseniz; Yaz mevsiminin en sıcak ayı olan, Ağustosun isim babalığından dolayıdır. (Latince Augustus) Ağustos ayı olarak süregelmiştir.

 

Böylelikle AĞUSTOS ayının adı Augustus’dan gelmektedir. Daha önceleri Ağustos ayının Latince ismi: Sextilis’dir. Agustus adına hürmeten Ağustos olmuştur.
Roma senatosunca, kendisine diktatörlük teklifi yapılan Agustus bu teklifi kabul etmemiştir. Bu arada Roma üçlü yönetimle idare edilmiştir. Augustus, Lepidus ve

 

Antonius…
Antonius Mısır’a giderek Kleopatra ile aşk yaşamış, Actium savaşında Roma ordusuna yenilmiştir. Zira Mısır ordusuyla, Roma ordusunun karşısına çıkmıştır. Üçlü yönetimin bir diğer yöneticisi olan Lepidus sürgünde ölmüştür… Roma tarihinden bahsetmişken, Neron’u yazmamak olmaz!

 

Roma’yı yakan diye yazılmasına rağmen, Roma’nın mermer döşemelerini yaptıran Neron’dur. Neron’un en büyük zaafı, müzik ve tiyatrodur. Şarkılar söylemesi konsüllerce tenkit edilmiş, tiyatroda rol alması bardağı taşırmıştır..! Konsüller öldürmeye karar vermişler, ilk bıçak darbesini aldığında, eliyle durun işareti yapmış konsüllere bakarak; “Dünya büyük bir sanatçısını kaybediyor” demiştir. Hepsinin toprakları bol olsun. Augustus’tan girdik, Neron’dan çıktık. Şen olasın Ağustos ayı…