İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, trafikte tartıştığı motosikletli genç Ahmet Sülüşoğlu’nu silahıyla vurarak öldürdü.
Bu olayın ardından tutuklanan Yılmaz 8 gün sonra “kaçma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Adalet Bakanlığının istatistiklerine baktım. Şu anda cezaevinde yaralama nedeniyle 19 bin 612 kişi hükümlü ve tutuklu olarak bulunuyor.
Bir yanda adam öldürdüğü halde serbest kalan Yılmaz, diğer yanda yaralama suçundan aylardır belki de yıllardır tutuklu olan binlerce kişi.
Böyle bir tablo karşısında adalet duygunuz yaralanmaz mı, kanamaya başlamaz mı?
**
Adalet Bakanlığının istatistiklerine göre halen cezaevlerinde çeşitli suçlar nedeniyle 160 bin 495 kişi yatıyor.
Bu kişilerden 27 bin 592’si adam öldürme suçu nedeniyle tutuklu veya hükümlüler.
Acaba, cezaevinde adam öldürme dahil çeşitli suçlardan yatanların hepsi kaçma şüphesi olduğu için mi 8 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmadılar ?
Eski Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının “kaçma şüphesi” nedeniyle yıllarca tutuklu yargılandıklarını da unutmamak gerekiyor tabii.
Böyle bir tablo karşısında adalet duygunuz yaralanmaz mı, kanamaya başlamaz mı?
**
Geçenlerde bir şehit cenazesinde 2 kişi muhtemelen yaşadıkları yoğun teessürün etkisiyle bağırıp çağırdılar, bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında da hakaret içeren birkaç söz söylediler.
İşte o 2 kişi daha sonra yakalandı ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Herhalde bu 2 kişinin kaçma şüphesi vardı(!)
Bir yanda adam öldürüp serbest bırakılan Emniyet Müdür Yardımcısı, diğer yanda hakaret nedeniyle cezaevine gönderilenler…
Böyle bir tablo karşısında adalet duygunuz yaralanmaz mı, kanamaya başlamaz mı?
**
Yeni kurulan geçici hükümetin de, seçimden sonra oluşacak hükümetin de başta gelen görevi toplumda adalete olan güven azalmasını tedavi etmek olmalıdır.