Hafta sonu KKTC’den tanıdığım halkın içinden biri olan Mustafa Ali adındaki bir dostum ile bir araya geldik. KKTC’de halkın ’’Ada’da Barış ne zaman sağlanacak” konusunu değerlendirdik.

Kendisi doğma büyüme adalı. Yaklaşık 66 yaşında olmasına rağmen, barışın yakın olacağını ve kendisinin bunu göreceğini söylüyor.
Peki diyorum, Türkiye’nin varlığı sizi nasıl etkiliyor. Türkiye hakkında kesin bir şikayeti yok.
Ancak özellikle, Rum kesimi ile KKTC arasındaki her alandaki farkın gittikçe büyümesini ve refah düzeyini olumsuz etkilediğini bu durumundan KKTC’deki gençlerin adadan kaçmasına yol açtığını söylüyor.
ADA KUMARCI OLDU
KKTC’deki şu anki durumun tamamen kumar ekonomisi etrafında odaklandığı konusunda sözlerini vurgulayan Mustafa Ali, üretimin olmadığını buna karşın, Rum kesiminde ise üretimin getirdiği kalkınma ve ekonomik gücün Yunanistan ekonomisine de katkı olarak yansıdığını söyledi.
KKTC’de yaratılan bu ekonomik darbağozın, insanları tembelliğe ve Türkiye’ye bağımlılığa ittiğini kaydeden Mustafa Ali, KKTC’de bir hükümet veya Cumhurbaşkanı olmasına rağmen KKTC’nin en güçlü adamının Türkiye’nin KKTC’deki Büyükelçisi olduğunu ifade etti.
ERDOĞAN BİZİ BESLEME OLARAK DEĞERLENDİRİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’de yaşayanlar için ’’Besleme’’ ifadesi kullanmasını, adada yaşayanları derinden rencide ve üzdüğünü de kaydeden Mustafa Ali, aslında Türkiye’nin KKTC’ye yönelik izlediği bilinçli politikanın KKTC’yi Türkiye’ye bağımlı hale getirdiğini kaydetti ve bu durumun 1974’den bu yana sürdürüldüğünü belirtti.
SU GELDİ SORUN BİTMEDİ
Türkiye’den büyük şovlarla getirilen Türkiye suyunun, şu anda kullanılmadığını ve suyun denize akıtıldığını söyleyen Mustafa Ali, ’’Barış suyu projesi şu anda, barışa değil, anlaşmazlığa yol açtı. Bir de bu suyun Rum kesimine gönderilmesi vardı. Kıbrıs Türkleri ile anlaşamayan Türkiye, bu suya nasıl Barış Suyu olarak adlandırır’diye konuştu.
5 MİLYON RUM’LARA 200 BİN TÜRK KESİMİNE
KKTC’ye bir yılda Türkiye dışından gelen toplam yabancı turist sayısının yaklaşık 200 bin kişi ile sınırlı olduğunu belirten Mustafa Ali, ’’Oysa Rum kesimine yılda 5 milyon turist gidiyor. KKTC,  Rumlar ile masaya oturup çözüme ulaşamazsa bu ikilem ne kadar daha gider? KKTC’de yaşayanlar Rumların bu liderliğine dayanamıyor. Türkiye ne yapıp yapıp bu sorunu aşmamıza yardımcı olması gerekir. Yoksa KKTC’deki gelecek nesil bir Türkiye karşıtı olabilir’’diye yorumda bulundu.
İSRAİL YAKINLAŞMASI ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ SONLANDIRABİLİR
Mustafa Ali, İsrail’in Doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılmasında, KKTC’nin çok önemli ve stratejik mevkide olmasının, Kıbrıs’da çözümsüzlüğün gidilerilmesinde önemli bir fırsat olarak gördüğünü de kaydederek, ’’İsrail, Türkiye ile son günlerde büyük bir yakınlaşma içerisinde İsrail bir şekilde gaz kaynaklarını Avrupa’ya satmak isteyecek, en sağlıklı ve güvenilir yolda KKTC karasularıdır. Bu koşulların birşekilde Kıbrıs sorunun çözümünde büyük rol oynayacağına inaniyoruz’’diye konuştu.