Çok uzun zamandır, ülkemizdeki yeni demokrasi anlayışı ile ilgili olarak iktidar bize ders vermeye çalışmaktadır. Ancak unutulmayan bir şeyi bu iktidar bize unutturmaya da çalışmaktadır: Demokrasilerde, politikacıların tüm malvarlıklarının ve ödemekte oldukları vergilerin açıkça ve herkes tarafından incelenebilmesi bir esastır.

Panamada yerleşik ‘Monsack Fonseca’ adlı bir firmada, başta Rusya Başkanı Putin’in yakın bir dostu başta olmak üzere birçok siyasetçinin hesabının bulunduğu, bu hesapların da esasen bulundukları ülkelerin kanunlarının dışında hareket eden bu şirketle bağlantılarının olduğu bir gerçek olarak ortaya çıkmıştır. Nitekim bu nedenle İzlanda başbakanı bile, halkının tepkisi karşısında istifa etmek yolunu seçmiştir.
Bu rezalet sürerken, İngiltere Başbakanı Cameron’un, son birkaç yıldır ödediği vergileri kamuoyuna açıkça bir şekilde açıklaması bir aydınlık hareketine dönüşmüştür. Yüz bin ABD Doları’ndan fazla bir vergiyi ödemiş olan bir siyasetçinin yaptığı bu hareket herkesin takdirini kazanmıştır. ABD Başkanını Obama’nın bile ailesiyle yediği akşam yemeğinin parasını devlete ödediği zaten herkesçe bilinen bir gerçektir.
Cameron elbette ki bu rezil ortamda hesap vermesinin gerektiği noktasından dolayı hareket etmiştir. Ancak bu cesaretin, bırakın iktidardaki, hiçbir milletvekilimizce gösterilmemiş olmasından dolayı da üzülmemiz gerekmez mi?
Bazı yazılarımızda, kendilerine vergilerimizden maaş ödenen, Cumhurbaşkanı da dâhil tüm siyasetçilerimizden hesap sorulmasını gerektiren bir ortamda; ‘aman, ne yaparsa yapsın… Benim sesimi duyuruyor ya’ tarzı bir anlayışın, vatandaşın cebinden paraların uçmasına neden olduğunu yazıp duruyoruz. Niye tüm üst düzey kamu görevlileri, maaşlarını tüm vatandaşlarımızdan aldıkları halde bu şeffaflık düzeyine erişemiyorlar?
Bizler bu kafada iken, paralarını ülke dışına çıkarmaya çalışan insanlar, bu son skandal ile kendi ülkelerinde rezil olmaktadır. ABD, bu skandaldaki zenginlerini bulmaya çalışmakta, Fransa Cumhurbaşkanı da bu konuda yasal destek için parlamentoyu göreve çağırmaktadır.
Bir ülkeden vergi kaçırmanın en kolay yolunun, adları bile bilinmeyen bazı küçük devletlerde hesap açmaktan geçtiğini herkes bilecektir. Kusura bakılmasın, bunların detaylarını kimseye anlatamayacağız; ancak bilinsin ki er veya geç, bu zekice hareketlerin de önü bir şekilde kesilebilmektedir.
Neredeyse iki haftaya erişmiş bulunan ‘PanamaLeaks’ skandalında yüzden fazla Türk Şirketi’nin isminin geçtiği iddia edilirken ve bu belgelerin gerçekliğinin araştırılmasının, ülkemizde mevcut terörist saldırılar nedeniyle geciktirildiği ortadayken; biz hangi siyasetçinin ülke dışında hesabı bulunduğunu ve ödediği vergileri İngiltere örneğinde olduğu gibi açıkça bilebilmek şansına sahip olacağız?
Haydi, açıklayın yurt dışı hesaplarınızı, gelirlerinizi ve ödediğiniz vergilerinizi…