Donald Trump’ın Amerika başkanı seçilmesine tepkiler sadece sokaklarda verilmiyor. Siyasiler de tepkilerini hiç çekinmeden sözel olarak yapıyorlar.

Ama durumu en iyi özetleyen Almanya dışişleri Bakanı Steinmeier bana göre Steinmeier, “Donald Trump’ın seçilmesiyle eski 20’nci yüzyıl dünyası tamamen sona erdi” diyor.
Bununla da kalmayıp dünyanın kendini huzursuz günlere hazırlaması gerektiğini söylüyor!

Bu düşüncesinin sebebi olarak, nasıl bir dünya düzeninin uygulamaya konacağı konusu belirsizliğini gösteriyor.
Benim bu sözlerden anladığım; Trump yönetiminin Ortadoğu politikasında, ekonomi politikasında hedeflediği değişiklikler, insan haklarında ayırımcı tutum ve söylemleri, AB’ye olumsuz tavrı ile pek çok konuda bir öyle bir böyle davranması Yeni Dünya düzeninin belirsizliği anlamına geliyor.

ABD’nin İsrail konsolosluğunu Kudüs’e taşıma kararı, Ortadoğu’daki çözüme büyük bir darbe vuracağı gibi AB de buna karşı çıkıyor. Çünkü Kudüs İsrail’in başkenti değil ve orası Filistin ile birlikte iki ülkeye ait.
Henüz çözüme kavuşturulamamış bir durumda (Kıbrıs gibi) olduğundan kötü sonuçlar doğurabilir.
Ekonomi politikasındaki bazı kararlar ise Amerika’nın içinden de tepkiler almakta, dış borçların artacağı belirtilmekte. Trump İse bu kararının ekonomiye getirecekleriyle açığın kapatılacağı görüşünde.

Bu durumda şu anki küresel düzene karşı aldığı kararlar, riski de, belirsizliği de beraberinde getiriyor.
Aslında Almanya dışişleri Bakanı Steinmeier, birçok ülkenin endişelerini dile getirmiş bulunuyor.
Benim ise en çok merak ettiğim, Ortadoğu’yu nasıl karıştıracağı…
Trump dışında herhangi bir lider başta olsaydı, ABD önceden belirlediği politikalarla devam edebilme şansına sahip olacağı için Ortadoğu politikasında fazla farklılık beklenemezdi.

Ancak Trump klasik bir başkan değil!
Donald Trump, ilgi çekmeyi seven, devlet geleneklerini önemsemeden tek başına ani kararlar alabilen birisi ve ben onun Ortadoğu politikasında çok sorumlu davranacağını düşünmüyorum.
Ayrıca işadamlığı vasfından dolayı silah tüccarlarıyla arasının kötü olmayacağını varsayıyorum ve üzerine de Yahudi asıllı damadını koyarak, diyorum ki; dünya şimdiden karıştı ama acaba bizim Trump Ortadoğu’yu nasıl karıştıracak?