Türkiye hala AB hayalinde dursun, AB oldu hasta adam haberi yok. Bugün Avrupa o eski şaşalı Avrupa değil artık.

Can çekişiyor mu desem, ya da hasta adam mı desem hepsi buna uyar. Türkiye’de hala AB ile pazarlık masası için sözleşmeler yapıp AB üyeliği hayali kurup dursun.
Bugün Türk siyasetçileri sanırım yılların Avrupa zaferini elde etmek için kendilerine göre bir prestij yarışındalar. Neymiş Suriyeliler karşılığında AB’den turistlik vizelerin kaldırılması başta olmak üzere daimi üyelik için Kayseri Pazarlığı ile haklar alınmış.
Yok, efendim fasılların açılması için baskı yapılmış.
Ben AB üyesi İsveç’te yaşıyorum. İsveç AB’ye katılmadan önce de sonrasında da İsveç’i yaşadım. İsveç’in AB’ye üye olması için yapılan halk oylamasında Evet oyu kullandım. Bugün AB üyesi İsveç’te yaşadıklarımı görünce, keşke elim kırılsaydı da o evet oyunu vermeseydim diye çok kez pişmanlık duymuşumdur.
NEDEN AB’E KARŞIYIM
Türkiye daha AB rüyasında, yıllardır bu yere alınmadığı için büyük bir baskı ve prestij yenilgisi olarak algılıyor. Bir zamanlar, Ortak Pazar, bir zamanlar Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) şimdi de Avrupa Birliğine dönüşen AB artık  eskisi gibi güçlü ve cazip değil.
Bir Avrupa ülkesi olan İsveç’te üye olunca ülke ve insanları zenginleşmedi. Yani başımız göğe ermedi. İsveç daha zorlaştı. Her alanda rekabet arttı olumsuz yönde. Aynı zamanda bu rekabet nedeniyle kalite düştü. İnanın bugün İsveç’te İsveç’in Avrupa Birliğine üyeliğine devam etmemesi konusunda bir halk oylaması yapılsın sandıktan büyük bir çoğunlukla hayır çıkar. Çünkü ben ve İsveçliler, AB’den memnun değiliz. Neymiş efendim, AB ülkelerine vizesiz gidecekmişiz. Varsın gidelim. Ancak onlarda İsveç’e eskisi gibi vizeli gelsin.
İPİNİ KOPARAN İSVEÇ’TE
SOLUĞU ALDI
Bir zamanların derli toplu İsveç’i artık o düzenden çok koptu. Sokakta Romanya’dan gelen insanlar, sanki çalışıyorlarmış gibi ülkeyi sanki istila etmişçesine sağda solda dileniyorlar. Bir zamanların gıpta ile gezildiğinde güzellikler saçan başkent Stockholm, her açıdan sırıtan ve düzene aykırı duran bu tiplerin istilası ile karşı karşıya. Bu ülkede yaşayan İsveçlisi, artık yıllarını bu ülkede benim gibi insanlar geleceklerinden kaygılılar.
Burada bazıları belki bu söylemimi ırkçılık olarak algılayabilir. Ancak hiçte onla ilgisi yok. Herkesin yerleşik bir düzeni vardır. Gelen insanların o düzene ayak uydurma sorumluluğu vardır. Azınlık, çoğunluğun haklarına saygı göstermelidir. İşin doğası budur. Göstermezse, sıkıntı ve sorunlar yumağı oluşur. İşte o zaman da o ülkede yaşanmaz hale gelir. İsveç işte bu yolda ilerliyor.
Sadece İsveç mi? AB ülkesi her ülkede beş aşağı beş yukarı manzara aynıdır.
AVRUPA KALİTESİ KALMADI
Avrupa Topluluğu sınırlı iken daha güçlü olan  bugünkü Avrupa Birliği genişledikçe, büyüdükçe sıkıntıları da büyüdü. Şimdi onun sancısını çekiyor. Tam Avrupa Birliği uygarlığı seviyesine ulaşamamış, Romanya, Polonya, Bulgaristan gibi küçük Avrupa ülkelerinin birliğe katılması güçlü ve kaliteli Avrupa atmosferine gölge düşürdü. Oradan gelen ucuz işgücü rekabet ortamında her alanda kalite ve hizmetlere olumsuz yansıdı. Eskiden İsveçlilerin yaptığı kaliteli işlere bu ülkelerden gelenler el attılar. Artık o eski İsveç kalitesi kalmadı. Tuttuğun elinde kalan cinsten işlere dönüştü. Bu günlük yaşantıda daha da bariz ortaya çıkıyor.
YANİ TÜRKİYE TRENİ KAÇIRDI NAFİLE ÇIRPANIŞLAR
Konuyu bu bağlamda toplayacak olur ise aslında Türkiye bitmiş bir Avrupa Birliğine girmek için çırpınıyor: Bazı beklenen riskler arasında AB’nin asıl kurucu ortaklarından İngiltere’nin bile AB’den ayrılma riskini tartışıyor.
Yani AB’nin ahı gitmiş vahı kalmış. Ya da ölmüşte ağlayanı yok. Sen daha ne diye AB kapısında durup da prestijini yitiriyorsun. Türkiye aslında elindeki en büyük kozu olan siz istemezseniz istemeyin, ben kendi isteğim ile AB üyeliğimden vazgeçiyorum.
O zaman da bunun sonuçlarına katlanacaksınız diye bir kozunu açsın bak bakalım AB nasıl karışacak.