ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği tepki doğrudur, yerindedir, desteklenmesi gerekir.

Kudüs herhangi bir yerleşim yeri değildir, İslam dünyası için özel önemi, büyük manevi değeri vardır.
Bu gerçek apaçık ortadayken ABD’nin hamlesi bölgede yeni gerilimlere, huzursuzluklara kapı aralayacaktır.
++
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’ün İsrail başkenti olarak tanınması halinde şimdilik ortaya iki ayrı tepki konulacağını vurgulamıştır.
Bunlardan birincisi İsrail’le diplomatik ilişkilerin kesilmesi olacaktır.
İkinci olarak İslam İşbirliği Liderler Zirvesi’ni en kısa zamanda İstanbul’da toplanması düşünülmektedir. Böylece İslam ülkelerinin tepkilerini topluca ve güçlü biçimde seslendirmesinin yolu açılacaktır.
++
“Ortadoğu’da zaten birçok ülkeyle aramızda ciddi sorunlar var. İsrail’le uzun bir küslük döneminin ardından yeni barışmıştık. Aramızı bir kez daha bozmamalıyız” şeklindeki eleştirilerin bir geçerliliği yoktur.
Madem İslam dünyasının içindeyiz ve madem bu dünyadaki birçok ülke tarafından “abi” olarak tanınıyoruz, seviliyoruz, o halde bunun sorumluluğunu yerine getirmek, tepkilerimizi buna göre şekillendirmek zorundayız.
++
ABD’nin yapması gereken ortaya yeni anlaşmazlık tohumları atmak değil, İsrail’in Filistin devletini kabul etmesini sağlamak için çaba göstermek, bölgede kalıcı ülke sınırlarının çizilmesine aracılık etmek olmalıdır.

FACEBOOK YORUMLARI