ABD Başkanı Barack Obama’nın Pazartesi günü Pentagon’da yaptığı konuşmada Irak ve Suriye’de IŞİD’le mücadelede sağlanan başarılara ilişkin verdiği “yedi örneğin altısının” Kürtlerin “katkısıyla” elde edildiğine dikkat çekilirken Washington’un, “etkin eylemlerden” söz etmesine rağmen Kürt güçlerini silahlandırma konusunda gösterdiği “isteksizlik” ise Türkiye faktörüne bağlanıyor.
Pazartesi günü Pentagon’da brifing aldıktan sonra yaptığı açıklamaların Salı günü Senato’da yapılan oturumda Cumhuriyetçi Senatörlerce sert dille eleştirilen Obama’nın  konuşması sırasında Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı zafer sağlandığı bölgelere işaret ederken Musul Barajı, Singar Dağı, Kerkük ili, Kobani ve Tel Abyad gibi yerlerden söz ettiğine işaret ediliyor.
Barack Obama’nın bu konudaki açıklamaları, Irak Kürt Bölgesi’nde yankı buldu. Erbil’de yayın yapan Rudaw, “Obama stratejik başarılardan söz ederken Kürtlerin kilit oyuncu olduklarını görüyor” dediği haberinde Obama’nın dile getirdiği zaferlerin çoğunun Kürtlerin kontrolde olduğu Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerinde elde edildiğinin altını çiziyor.
Rudaw “Dünyanın bağımsız bir devleti olmayan en büyük etnik grubu” olarak nitelediği Kürtler için “Etkin ve büyük ölçüde laik olan savaşçıları, son bir yılda  İslamcı aşırı unsurlarla savaşırken Batı’nın dikkatini ve desteğini çekti. Ön saflarda savaşan Kürt güçlerinin önemli bir bölümünü kadınlar oluşturuyor” diyor.
Kürtlerin “etkin rollerine” rağmen ABD’nin Kürtlere tam destek sağlama konusunda isteksizlik gösterdiğini kaydeden Rudaw, bu çerçevede ABD’nin Irak Başbakanı Haydar El Ababi ile ilişkilere zarar vereceği kaygısı ile Kürtlere doğrudan gelişmiş silahları göndermeyi reddettiğini” söylüyor.
Rudaw, Suriyeli Kürtlerin de ABD ve koalisyon ortaklarından “çok az destek” aldıklarını da belirttiği haberinde “ABD’nin Suriyeli Kürtleri silahlandırma isteksizliği,  büyük ölçüde olası bağımsız bir Kürt devletini toprak bütünlüğüne oluşal bir tehdit olarak gören NATO üyesi Türkiye ile ilgilidir” görüşünü öne sürüyor.
Buna karşın ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’in Pazartesi günü Suriyeli Kürt güçlerin “etkin eylemlerinden” söz etmesinin, Kürtlerin gelecekte ABD’den daha fazla yardım alabileceğinin iması olarak yorumlanıyor.