ABD Temsilciler Meclisi’nin 88 üyesi, Dışişleri Bakanı Kerry’ye, hükümetin gazetecilere, medya kuruluşlarına ve basın özgürlüğüne karşı olan tutumunu eleştiren bir mektup gönderdi.

ABD’li milletvekilleri, son dönemde Türkiye’de gazetecilerin gözaltına alınmalarından kaygı duyduklarını belirttikleri mektupta, “Güçlü bir demokrasi, gelişebilmek için hoşgörü ve şeffaflık gerektirir.

Türk hükümetinin, hükümete karşı sesleri korkutma, gözaltı ve baskı altına alma tutumu, Türkiye’nin sahip çıktığını söylediği demokratik ilkelere karşı bir tehdittir” görüşüne yer verdi.
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın 14 Aralık’ta gözaltına alınmalarına, Karaca’nın hala tutuklu olduğuna ve yargılanmayı beklediğine değinilen mektupta, gözaltına alınan gazeteci ve medya çalışanı sayısının 29’a çıktığı belirtildi.

Kongre üyeleri, gözaltıları “kuşkulu” olarak niteledi ve “Bu göz altılardan bir yıl önce, Erdoğan yönetimi ile ilgili yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı.

Daha sonra aralarında 150 Gülen yandaşının da bulunduğu 400 kişi Twitter üzerinden izlendi ve sonunda Türklere sosyal medya kullanımı engeli getirildi.

Geçmişte muhalefeti susturma girişimlerine ek olarak, son gözaltılar tüm Türkiye’nin özgürlük, demokrasi ve ekonomik refahı üstünde olumsuz etkiler yarattı.

Bu konulara barışçıl ve uygun bir çözüm bulmak için sizden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine ulaşmanızı istiyoruz” dedi.