AB Komisyonu üyesi Dimitris Avramopoulos, Türkiye’ye vize serbestisi için yeşil ışık gönderdi. Avramopoulos, Türkiye’nin terörle mücadele yasası ile ilgili tutumunu anlayışla karşıladığını söyledi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos,  Alman gazetesi Tagesspiegel’e açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin terörle mücadele yasasını değiştirmemesine değinen Avramopoulos, “Terörizm ile mücadelesinde Türk hükümeti üzerinde oluşan yoğun baskı küçümsenemez” dedi.

Avramopoulos, Avrupa Parlamentosu üyelerinin, mevcut terörle mücadele yasasının, Türkiye’deki gazetecilerin ve Kürtlerin susturulmamasında kullanılmamasını talep ettiğini belirtti.

Avramopoulos, Parlamentonun bu talebine doğrudan değinmezken, “vize serbestisiyle ilgili kriterlerin Türk yasalarıyla AB yasalarının terör ile mücadele de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda uyumlaştırılmasını öngördüğünü” söyledi.

KAÇAKÇILIK ÖNLENEMİYOR

Yunanistan’da mahsur kalan 57 bin mülteci adayının en kısa zamanda AB üyeleri arasında paylaştırılması gerektiğini belirten Avramopoulos, bunun mültecilerin insan kaçakçılarının eline düşmesinin önlenmesi açısından da önem taşıdığının altını çizdi. Komisyon üyesi Balkan rotasının kapanmasından sonra da insan kaçakçılarının sınırlı da olsa faaliyetlerini sürdürdüklerini ve haziran ayı sonunda 39 kaçakçıyla 580 mültecinin ele geçirildiğini sözlerine ekledi.