Putin'e mektup Rus basınında
Putin'e mektup Rus basınında

Ankara’daki siyasi hava şu: 15 Temmuz darbe girişimini ABD’nin desteklediğine yüzde yüz inanılıyor. Bu yüzden önümüzdeki günlerde izlenen dış politikada radikal dönüşler olabilir.

9 Ağustos’ta yapılacak Erdoğan-Putin görüşmesine hemen herkes büyük önem atfediyor. Özetle söyleyecek olursak; yakın gelecekte Türkiye ABD’den uzaklaşacak, Rusya’yla kucaklaşacak. Yeni denklemde Avrupa Birliği pek hesaba alınmıyor.
++
ABD’nin, Türkiye’nin terör örgütü başı ilan ettiği ve ısrarla iadesini istediği Fethullah Gülen’e kol kanat germeyi sürdürmesi ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Votel’in, darbeci generallerin tutuklanması karşısında “İrtibat halinde olduğumuz komutanlar içeri alınıyor” demesi ABD’nin sabır bardağımızı taşıran damlaları olarak algılanmış Ankara’da. Nitekim, Erdoğan’ın Votel’e, “Sen kimsin! Haddini bil! Zaten darbeci senin ülkende. Onu besliyorsun. Milletim bu tezgahın içinde, arkasında olanları biliyor” şeklindeki sert çıkışı da bunun sonucu.
Sabıka dosyası giderek kabaran bir sözde müttefik artık ABD. 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerindeki rolünden ve Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki tutumundan sonra 15 Temmuz’daki duruşu, “Yuh be! İnsaf!” deme noktasına getirmiş Ankara’yı.
++
ABD’yle aramıza mesafe koymamız ve Rusya’yla yaklaşmamız ABD’nin Ortadoğu politikasına ciddi darbe vurabilir ve Rusya, Suriye’nin yanısıra Irak’ta da etkinliğini artırabilir.
Birkaç ay sonra Başkanlık seçimine gidecek olan ABD’de şu anda bir yönetim boşluğu var. Obama’nın ağırlığı iyice azaldı, veda ziyaretleri yapıyor. Yerine Clinton ya da Trump gelecek. Yeni başkanın Türkiye ile ilişkileri nasıl sürdüreceği belirsizliğini koruyor. Böyle bir tablo içinde Türkiye’nin Rusya’yla yaklaşması elini güçlendirecek iyi bir koz gibi görünüyor.
++
Tabii dış politikada yeni arayışlar, alternatifler peşinde koşarken şunu da unutmamak gerekir:
Yağmurdan kaçarken doluya tutulmamalıyız.
İsmet İnönü’nün sözü kulağımızda her zaman küpe olarak kalmalı:
“Büyük devletlerle ilişki kurmak, ayıyla yatağa girmeye benzer.”