Beyaz Saray’ın ağır toplarıyla buluşan ABD’nin önde gelen Ermeni örgütlerinin liderleri, Başkan Obama’ya 24 Nisan mesajında “soykırım” kelimesini kullanmayacak olması nedeniyle, “insan hakları savunucularına büyük darbe”, “Türkiye’ye teslim olması ulusal bir utanç” gibi sert ifadelerle tepki gösterdi.

NEW YORK– ABD Başkanı Barack Obama’nın  yoğun baskılara rağmen 1915 olayları için 24 Nisan’da yayınlayacak mesajda bu yılda da “soykırımı” kelimesini kullanmaya yanaşmaması, ABD’deki Ermeni örgütlerini öfkelendirdi.

Salı günü Beyaz Saray’ın ağır toplarıyla buluşan ABD’nin önde gelen iki Ermeni örgütü liderleri toplantının ardından yaptıkları açıklamalarda Obama Yönetimini sert dille eleştirdi.
ABD basınına göre, Beyaz Saray’daki görüşmeye katılan  Amerika Ermeni Asamblesi İcra Direktörü Bryan Ardouny, Obama’ya “Sokırım sözcüğünü kullanmaması, insan hakları savunucuları için büyük darbe” sözleriyle tepki gösterdi.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Başkanı Ken Hachikyan ise, ABD Yönetimini yabancı baskılara boyun eğmekle suçlayarak, “Başkan Obama’nın Türkiye’ye teslim olması, ulusal bir utanç” gibi sert ifadeleri kullandı. (ANKA)