ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Ankara temasları sırasında ABD’li yetkililerin o üstten bakan, küstah tavırları yoktu…

Aksine son derece yumuşak bir üslupla yaklaştı sorunlara.
Örneğin, “Darbe girişimine gerektiği gibi tepki veremedik; özür dileriz” dedi. “Darbe gecesi Türk halkının cesaretine hayran kaldık” diye konuştu. YPG’nin Fırat Nehri’nin doğusuna dönmek zorunda olduğunu belirtti. Fethullah Gülen’i iade edebileceklerini ifade etti. Sık sık ABD-Türkiye dostluğunun önemini vurguladı.
Söz konusu yaklaşım ABD’nin bir süredir Türkiye’yi hiçe sayan, Kürdistan için PYD’ye destek veren politikasından geri dönmeye başladığı şeklinde yorumlanabilir.
++
ABD’yi bu noktaya hiç kuşkusuz Türkiye’nin Rusya ve İran’la sıcak ilişkiler kurmaya başlaması getirdi.
Genel bir durum değerlendirmesi yapan ABD’li yetkililer, şu sonuçlara vardı:
1)Türkiye’nin ABD’den, NATO ittifakından ve AB’den kopması ABD çıkarlarına aykırıdır. Böyle bir gelişme Ortadoğu’daki bizim gücümüzü azaltacağı gibi Rusya ve İran’ın daha fazla söz sahibi olmasının yolunu açar.
2)Darbe girişimi sırasında uzun süren sessizliğimiz müttefiklik hukukuna yakışmadı. Darbecilere destek olduğumuz iddialarını da inandırıcı biçimde yalanlayamadık. Sadece Türkiye’deki siyasi iktidarın değil Türk halkının da güvenini sarstık. Hatalarımızı kabul etmeli, gerekirse özür dilemeli ve yıpranan ilişkileri, dostluğu tamir etmeye çalışmalıyız.
++
Evet, ABD şimdilik bu noktaya geldi ama gene de dikkatli olmalıyız.
Devletlerin dostları olmaz, çıkarları olur.
Şu aşamada yapılması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:
1)Suriye’de girişilen operasyon fazla uzatılmamalı, IŞİD ve PYD’nin bize yönelik tehditlerini önlemekle sınırlı tutulmalıdır.
2)Süper güçlerin Suriye’deki kara gücü olunmamalıdır.
3)Ulusal çıkarlarımız Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını gerektirmektedir. Kurulacak masalarda tavrımız bu şekilde gösterilmelidir.