Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Şeref Malkoç’un, PYD’yi destekleyen ABD’ye İncirlik Üssü’nün kapatılabileceği şeklindeki açıklaması ABD’de büyük rahatsızlık hatta panik yaratmışa benziyor.

ABD Hükümeti tarafından maddi olarak desteklenen Amerika’nın Sesi’nde yayımlanan bir haber bunu açıkça ortaya koyuyor.
Habere göre, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson, bu üssün kapatılmasının iki ülke arasında çok büyük bir krize yol açacağını, ayrıca Suriye’de barışın tesisi için girişilen çabaları olumsuz etkileyeceğini belirtmiş, “Üssün kapatılması Amerikan halkı tarafından kabadayılık olarak algılanacaktır” demiş.
++
Galiba son zamanlarda dış politikada ilk defa doğru bir adım attık, ABD’nin sinir uçlarına dokunmayı bildik.
Şu anda İncirlik Üssü’nde ABD’nin 2 bin 500 askeri personeli ile savaş uçakları bulunuyor. Ayrıca bazı kaynaklara göre üs 60 nükleer bombaya da ev sahipliği yapıyor.
ABD herhalde böyle kritik bir üssü elden çıkarmak istemeyecek, PYD’ye destek vererek Türkiye’de yarattığı rahatsızlığı giderecek bazı adımlar atacaktır.
++
Dış politika, güçlüye biat etmek değil eldeki fırsat ve imkanları değerlendirme sanatıdır.
Madem ABD 30 yılda binlerce asker ve polisimizi şehit eden PKK’nın uzantısı PYD’ye kucak açıp dost oluyor, o halde bunun bedeli olduğunu kendisine hatırlatmalıyız.
İncirlik Üssü’nün kullanımı konusunun ABD ve NATO ile yeniden müzakere edileceğinin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç’un açıklamasıyla sınırlı kalmayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından da dile getirilmesi emin olun ABD’nin rahatsızlığını daha fazla artırır ve PYD’ye silah ve mühimmat desteği sağlamayı ve onları meşru güç diye kabul etmeyi bir kere değil bin kere düşünmesine yol açar.
++
Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan İncirlik hamlesini bekliyorum.
Bu hamle bizi Suriye için kurulacak masada da güçlü kılacaktır.