Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Barış Süreci”, “Çözüm Süreci” gibi kavramların yıprandığını, Kürt sorunu konusunda atılacak adımların artık başka bir şekilde anılması gerektiğini söyledi. Haklı bir değerlendirme.
Söz konusu kavramların yerine, “Hoşgörü Yürüyüşü”, “Ortak Yaşam Projesi”, “Uyum Süreci”, “Tolerans Günleri”, “Müsamaha Yolculuğu”, “Ahenk Arayışı” denebilir örneğin.
Ancak sürece yeni kavram bulmak çözüm bulmak anlamına gelmiyor.
++
Bugün de geçmişte defalarca olduğu gibi bir kalkışmayla karşı karşıyayız.
Bağımsız bir devlet önce her türlü imkanı kullanarak bu kalkışmayı önlemek zorundadır.
İlk yapılması gereken şey, PKK’yı yuvalandığı Irak’tan çıkarmaktır.
Irak’ta bugün kontrol ABD’de olduğuna göre bu ülkeye şunu net biçimde söylemeliyiz:
“Böyle müttefiklik olmaz. Bir zamanlar işgal ettiğin, şimdi de yönetiminde birinci derecede söz sahibi olduğun ülkedeki onlarca kampta barınan, eğitim gören teröristler polisimizi, askerimizi şehit ediyor. O kampların tümüyle boşaltılması ya da imha edilmesi için bana gereken desteği vermelisin.
Ben senin askerlerinin Suriye’deki IŞİD mevzilerini bombalaması için her türlü riski göze alarak üslerimi açtım. Sen de benzer bir fedakarlık göstermeli, Irak’taki kamplar konusunda bana yardımcı olmalısın.
Aksi takdirde benim sana olan dostluğum da sözde kalır.
Senin sınır komşuların Meksika ve Kanada’nın yönetiminde söz sahibi olsaydım ve bu ülkelerde ABD’yi tehdit eden terör kampları kurulsaydı sen nasıl hareket eder, bana ne derdin, hangi önerilerle gelirdin?
Şunu da unutma: PKK sadece Türkiye’ye yönelik terör eylemleri yapmıyor, uluslararası silah ve uyuşturucu ticaretinde aktif rol oynuyor.
Bana olan dostluğunu göstermek bir yana silah ve uyuşturucu ticaretini önlemek, insanlığa karşı işlenen suçları önlemek adına da bir şeyler yapmak zorundasın!”
++
Evet, terörü önlemek istiyorsak, PKK ve Abdullah Öcalan’la değil, “Sana bir çift acı sözümüz var” diyerek ABD ile masaya oturmak gerekiyor.