Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda Türkiye ve ABD arasında “ciddi görüş ayrılıkları”  bulunduğu öne sürülüyor. İngiliz Times gazetesi, iki ülke yetkililerince yapılan açıklamalarına dikkat çekerek “perde arkasında gerilimin devam ettiğini” savunuyor.
Times  gazetesi, BBCTürkçe’nin yansıttığı haberinde  “Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’nin kuzeyinde bir ‘güvenli bölge’ oluşturulması planları konusunda çarpıcı şekilde zıt yorumlar getirdi. Bu durum, perde arkasında gerilimin devam ettiğine işaret ediyor” yorumunu yaptı.
Haberde NATO müttefiklerinin  iki hafta önce Türkiye sınırındaki 61 millik (Yaklaşık 98 km) bir bölgeyi Irak Şam İslam Devleti militanlarından arındırmalarına yardımcı olmak için Suriyeli muhaliflere hava desteği sağlanması konusunda birlikte çalışacaklarını açıkladıklarına,  ABD’ye ilk kez İncirlik dahil Türk üslerini kullanma izni verildiğine ve Pazar akşamı ABD’li  F-16’larının üsse geldiğine dikkat çekildi.
Bunun ardından “Ancak hangi Suriyeli grupların önerilen bölgede, IŞİD’le savaşacağı ve bunların Türkiye ya da ABD’den ne tür bir destek alacağı henüz belirsiz” diyen Times,  “Türk yetkililer, güvenli bölgenin oluşturulabilmesi için ABD’nin bölgenin IŞİD güçlerinden arındırılmasında tam işbirliği yapacağı mesajını verdiler” diye yazdı.