ABD Senatosu Tahsisat Komisyonu, Trump Yönetimi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarına silah satışı yapmasını engelleyen tasarıyı onayladı.

BBC Türkçe, ABD Senatosu Tahsisat Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarına silah satışı yapmasını engelleyen tasarıyı onayladığını bildirdirdiği haberinde şunları söyledi: “Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayındaki ABD ziyareti sırasında Washington’da bulunan Türkiye büyükelçiliği konutunun önünde yaşanan kavgayla ilgili olarak korumaların tavrına tepki olarak geldi.” BBC, Washington polisinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 koruma görevlisi hakkında tutuklama kararı alındığını duyurduğuna da dikkat çektiği haberinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ise karara tepki göstererek, ‘Korumalarım hakkında yakalama kararı çıkarmışlar. Bu nasıl yasa? Bu nasıl hukuk?’ demişti” sözlerini de kullandı.

-“ANLAŞMA RAFA KALKABİLİR”-

Ağustos ayında ise kavgayla ilgili olarak 15’i cumhurbaşkanlığı koruması, 19 kişi hakkında yargı sürecinin başlamasına karar verildiği belirtildikten sonra şu yorumu yapıldı: “Senato’nun aldığı bu kararla, Erdoğan’ın korumalarının kullanması için bu yılın başında New Hampshire’daki silah şirketi Sig Sauer ile yapıldığı söylenen 1,2 milyon dolar değerindeki yarı otomatik silah satış anlaşması süresiz olarak rafa kaldırılabilir.” BBC, ABD basınına göre anlaşma büyükelçiliğin önünde yaşanan olayın ardından askıya alındığını da anımsattı. (ANKA)