Papa Francis’in “Ermeni soykırımı”nı tanımasına geniş yer veren ABD medyasında “Ankara şimdi ABD’nin ne diyeceğini bekliyor” denilirken “Türkiye, sıkıntı içinde görünüyor” gibi yorumlar yapılıyor.

WASHİNGTON(ANKA) –Amerika’nın Sesi (VOA), Türkiye’de Papa Francis’in “1915’te Ermeniler’in sürgün edilmesiyle birlikte yaşananlara ilişkin olarak ‘büyük felaket’ tanımıyla yetinmemesi ve ‘soykırım’ ifadesini kullanmasıyla diplomatik açıdan gözler Başkanı Barack Obama’nın 24 Nisan açıklamasına çevrildi” diyor.

Haberde  “Türkiye, Papa’nın Pazar sabahı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan’ın katıldığı ayinde 1915’te yaşanan olaylar için “20’nci yüzyılın ilk soykırımı” ifadesini kullanması üzerine sıkıntı içinde görünüyor” gibi değerlendirmeler yapılıyor.
VOA, Vatikan’ın resmi internet sitesinde ise, tam metni verilen Papa’nın konuşmasındaki “soykırım” ifadesine kaynak olarak Papa 2. Jan John Paul ile Ermenistan Cumhuriyeti Patriği 2. Karekin arasında 27 Eylül 2001’de imzalanan “ortak deklarasyonun” gösterildiğine dikkat çekiyor.
Bu arada, VOA’ya konuşan  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan ise  “Şimdi ikinci kritik hamle Amerika’nın ne yapacağı. Amerikan Başkanı’nın ne diyeceği. Hükümetin sıkışacağını ve sertleşeceğini düşünüyorum” dedi.
-“PAPA’NIN SÖZLERİ ETKİLİ OLACAKTIR”-
Yetvart Danzikyan, Papa’nın açıklamasının Türkiye’de şaşkınlıkla karşılandığını ancak dünya kamuoyunda şaşırtıcı bulunmadığını söyledi.
Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın geçtiğimiz haftalardaki açıklamasını anımsatan Danzikyan, Büyükelçi Paçacı’nın Türkiye’nin Papa’nın 24 Nisan’da Erivan’a gitmesini engellediğini ve bunun da bir başarı hikayesi olduğunu dile getirdiğini kaydetti.
Türkiye’nin, Vatikan ile ilgili “diplomatik hamle” olarak sunduğu bu gelişmenin ardından Pazar günkü açıklamaya şaşırdığını söyleyen Danzikyan, “Dünya açısından pek şaşırtıcı değil. Papa böyle düşünüyor, böyle söylüyor. Şahsen bunu söylemesini bekliyordum. Öncesinde bunun sinyallerini vermişti zaten” şeklinde konuştu.
Papa’nın açıklaması ile Katolik dünya üzerinde mutlaka etki oluşacağını da belirten Danzikyan,  Papa’nın “Katolik Dünyası Lideri” sıfatı nedeniyle Türkiye açısından kötü yansıması olacağını da savundu.
ALMAN BASINI: TÜRK HÜKÜMETİ İÇİN GEÇERLİ OLAN ŞEY ALMAN HÜKÜMETİ İÇİN DE GEÇİRLİ OLMALI
Papa Francis’in “Ermeni soykırımı” açıklaması Alman basınında geniş yer buluyor. “20. yüzyılda ilk yapılan Ermeni soykırımıdır iddiası yanlıştır” görüşünde birleşen Alman gazeteleri,   “Türk hükümeti için geçerli olan şey Alman hükümeti için de geçerli olmalıdır” diyor. Papa’nın “soykırım” nitelemesini yapmakta “özgür” olduğu belirtiliyor ama “Bu akıllıca bir açıklama mıydı, o başka mesele” sözleri de kullanıyor.
BERLİNER ZEİTUNG: TÜRKİYE HÜKÜMETİ İÇİN GEÇERLİ OLAN ŞEY ALMAN HÜKÜMETİ İÇİN DE GEÇERLİ
Berliner Zeitung, Deutsche Welle tarafından yansıtılan yorumunda  “Kim Ermeni soykırımı yapıldığından söz etmek istiyorsa, o kişi 20. yüzyıldaki sömürgecilerin soykırım benzeri suçları konusunda da susmamalıdır. Türkiye hükümeti için geçerli olan şey, Alman hükümeti için de Belçika hükümeti için de geçerlidir” diye yazıyor.
Gazete “O Belçika hükümetinin oturduğu saraylar Afrikalıların kanları üzerine inşa edilmiştir ama Belçika hükümeti bu suçlar konusunda suskun kalmaktadır. Françesko’nun ‘Bir şeyler hatırlanmıyorsa, orada kötülükler yaraların kapanmasını önler’ şeklindeki sözleri doğrudur” değerlendirmesini de yapıyor.
KÖLNER STADT-ANZEİGER: PAPA DOĞRULARI SÖYLEMİŞ AMA İLK SOYKIRIMINI ALMANYA YAPTI
Aynı konuda bir yorum yapan Kölner Stadt-Anzeiger Gazetesi ise, “Papa doğruları söylemiştir. Buna rağmen bir noktada kendisine karşı çıkmamız gerekiyor. Onun, ‘20. yüzyılda ilk yapılan Ermeni soykırımıdır’ iddiası yanlıştır” görüşünü dile getirdikten sonra şöyle devam ediyor: “Alman siyasetçilerin birçoğu bugün böyle bir şeyin olduğunu bilmek istemeseler de Almanya’nın sömürgesi durumundaki Güneybatı Afrika’da 1904 ile 1908 yılları arasında Herero ve Nama’nın yok edilmesi neredeyse tüm bilim insanlarının görüşüne göre soykırım olarak nitelendirilmek zorundadır. Ermeni soykırımından bahsedilecekse, 20. yüzyıldaki sömürgecilerin soykırım katliamlarını da kimse unutmamalıdır. Türk hükümeti için geçerli olan şey Alman hükümeti için de geçerli olmalıdır.”
NEUES DEUTSCHLAND: PAPA SOYKIRIMI DEMEKLE ÖZGÜR AMA AÇIKLAMA AKILLICA MIYDI?
Neues Deutschland Gazetesi de,  “Papa, Ermeni trajedisini soykırım olarak nitelemekte özgürdür. Bu akıllıca bir açıklama mıydı, o başka mesele. Ama her şeyden önce bunun, ’20.ci yüzyılın ilk soykırımı’ olduğu iddiası biraz kuşku götürür” diye düşünüyor. Alman birliklerinin 1904 ile 1908 yılları arasında bugünkü Namibya topraklarında Herero ve Nama’yı yok etmeleri daha 1948 yılında BM tarafından soykırım olarak nitelendirildiğini belirten gazete,  “Ancak Alman hükümeti bugüne kadar aynı tespiti yapmaktan kaçınıyor. Papa’nın bundan haberi mi yoktu, yoksa acaba Berlin’e bir iyilik mi yapmak istedi?” sözlerini de kullanıyor. (ANKA)