Türkiye’de teröre karşı mücadele çerçevesinde 20 ilde yapılan yoğun operasyonlar, ABD medyasında da haberlere konu oldu.

Amerika’nın Sesi (VOA) “Türkiye’de 20 ilde yapılan IŞİD operasyonlarında  yüzlerce kişinin gözaltına alındığına” dikkat çekerken “Reina saldırganını bulmak için yoğun ve uzun bir soruşturma yürüten Emniyet birimleri, bu kapsamda elde edilen bulgular ışığında bugüne kadar yapılan en büyük IŞİD operasyonunu hayata geçirdi” dedi.

VOA, Türkiye’de yürütülen operasyonları duyurduğu haberinde aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in yer aldığı yirmi ilde terörle mücadele ve istihbarat şubelerinin ortaklaşa düzenledikleri operasyonlarda 547 kişinin gözaltına alındığını belirttiği haberinde “En fazla şüphelinin yakalandığı şehir,100 kişinin ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldüğü Şanlıurfa oldu. Türkiye’deki cezaevlerinde 7’si hükümlü 513’ü tutuklu 520 IŞİD şüphelisi bulunuyor” bilgisini de aktardı.

Haberde “Reina saldırganını bulmak için yoğun ve uzun bir soruşturma yürüten Emniyet birimleri, bu kapsamda elde edilen bulgular ışığında bu sabah bugüne kadar yapılan en büyük IŞİD operasyonunu hayata geçirdi” denildi ve çeşitli illerde gerçekleştirilerin baskınların ayrıntılarına da yer verdi.

VOA “Türkiye’deki IŞİD hücrelerine yapılan en kapsamlı operasyonların Şanlıurfa’da yapıldığını anlattığı haberinde  “IŞİD’in Türkiye’de en örgütlü olduğu kent olarak bilinen Şanlıurfa’da istihbarat ve terör şubelerinin düzenlediği baskınlarda otel ve evlerde kalan 150 Suriyeli gözaltına alındı.

Suriyelilerin yakalandıkları evler mühürlendi” dedi.

Bu arada, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine yazılı yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın verdiği bilgilere dayanarak 19 Aralık 2016 itibariyle Türkiye’deki cezaevlerinde  “520 IŞİD mensubunun olduğunu” belirten VOA, “Bu kişilerden 274’ü yabancı uyrukluydu” dedi.