Amerika’nın Sesi, Türkiye’nin Batılı ülkelerin aylar süren uyarılarına rağmen IŞİD sempatizanı yabancı gençlerin Suriye’ye geçişini engellemek için yeterince çaba göstermediği iddialarını haberleştirirken, “Türkiye cihatçılar için transit yol mu?” sorusunu soruyor

İngiliz polisine göre Türkiye, Batılı ülkelerin aylar süren uyarılarına rağmen IŞİD sempatizanı yabancı gençlerin Suriye’ye geçişini engellemek için yeterince çaba göstermiyor.

Türk güvenlik yetkilileri, Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD militanlarına katılmak için Türkiye’ye uçtuktan sonra ortadan kaybolan İngiliz vatandaşı üç kızla ilgili istihbaratı paylaşmakta çok geciktikleri gerekçesiyle İngiliz polisini eleştirdi. İngiltere de buna tepki gösterdi.
Yaşları 15 ile 17 arasında değişen üç genç kızın Suriye’ye geçiş yaptığına inanılıyor.

Şimdiye kadar binlerce yabancı militan ve IŞİD militanlarıyla evlenmek üzere örgüte katılan yüzlerce Avrupalı genç kız Suriye’ye geçti. İngiliz yetkililer ise eleştirilerin, Türk yetkililerin suçu başkalarının üzerine atma çabası içinde olduğunu gösterdiğini belirtiyor. İngiliz polisine göre Türkiye, Batılı ülkelerin aylar süren uyarılarına rağmen yabancı militanların Suriye’ye geçişini engellemek için yeterince çaba göstermiyor.

Türk yetkililerse İngiliz kızların Londra’dan İstanbul’a giden uçağa bindikten üç gün sonra olaydan haberdar olduklarını ısrarla vurguluyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuyla ilgili açıklamada, ‘İstihbarat örgütü Scotland Yard’ı ile meşhur ülke” olarak tanımladığı İngiltere’nin üç kızın Heathrow Havalimanı’ndan İstanbul’a gitmelerine izin vermesi ve Türk makamlarını olaydan üç gün sonra bu konuda bilgilendirmesini şiddetle kınadı. (ANKA)