Amerika’nın Sesi (VOA), Türkiye’nin tutumuna vurgu yaptığı haberinde “Suudi Arabistan’ın, ülkenin önde gelen Şii din adamının da aralarında bulunduğu 47 kişiyi idam etmesi sonrası gerilen Ortadoğu’da Türkiye’nin tavrı merak edilirken ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan geldi” diyor.

“Suudi Arabistan’da iç politikadaki mezhep farklılığı kaynaklı tartışma sonucunda şeriat hükümleri gerekçe gösterilerek, Şii mezhebine mensup kişiler hakkında idam kararı Ortadoğu coğrafyasında tansiyonu yükseltti” denilen haberde  Suudi Arabistan’ın, Şii din adamı  Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır En Nemr’in de aralarında bulunduğu 47 kişiyi başlarını keserek idam etmesinin mezhep kaynaklı gerilimi tetiklediği belirtiliyor.
Türkiye’nin değerlendirmesinin Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş tarafından aktarıldığını anlatan VOA,  her iki ülkeyi de İslam dünyası için çok önemli gördüklerini ifade eden Kurtulmuş’un “Suudi Arabistan ve İran’ın bir birilerine karşı hasmane tutum içerinde hareket etmesi her iki ülkeye de zarar verir, bölgeye zarar verir” şeklindeki açıklamalarına dikkat çekiyor.
“PERDE ARKASINDA PETROL SAVAŞI MI VAR?”
Bu arada,  VOA’ya konuşan Deniz Kuvvetleri’nden Kurmay Albay rütbesinden emekli, Ortadoğu ve uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Celahattin Yavuz da bölgede epeydir Suudi Arabistan’ın Şiiler konusunda gerilim yaşadığını ancak mezhep gerilimi perde arkasında petrol meselesine bakılması gerektiğini ifade etti.
Suudi Arabistan’ın son olarak İslam ülkelerini davet ettiği ve Türkiye’nin de katıldığı Suriye sorunu için düzenlediği toplantıda Şii ülkelere davet yapılmadığını da anımsatan Yavuz, İran’ın o toplantıyla da dışlandığını dile getirdi.  Suriye konusunda da Beşar Esat rejimini değiştirme meselesinde kesin kararlı olan ülkeleri Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar olarak belirten Yavuz, şunları söyledi:
“Türkiye’nin taraf olmadan, İslam ülkeleri arasında böylesi bir çatışmanın ortadan kaldırılması konusunda gayret sarf etmesi gerekirdi. Ama Rusya arabuluculuk yapmayı önermiş. Ama yine de gecikmiş sayılmaz. Barış mesajları yollayarak Türkiye’nin aracılığı olabilir.”
“TÜRKİYE’NİN TAVRI, ORTADOĞU SİYASETİNİ ETKİLEYECEK”-
İran kökenli araştırmacı-yazar Arif Keskin de VOA’ya yaptığı açıklamada, şu anda iki ülke arasında Türkiye’nin alacağı tavır ile Ortadoğu siyasetini tümden etkileyeceğini söyledi. Keskin, “Bu durum Şii-Sunni çatışması olarak görüldüğü için Türkiye’nin tavrı kolay değildir. Türkiye’nin ne İran’dan ne de Suudi Arabistan’dan yana olacağını, bunun yerine orta yolu seçeceği kanısındayım” dedi.
Türkiye’nin Suudi Arabistan yanlısı tavır sergilemesi noktasında ise Sünni mezhebi eksenli bir dış politika izlediği eleştirisini pekiştireceğini vurgulayan Keskin, ancak Suudi Arabistan’ı da karşısına alacak bir açıklama yapmayacağını düşünüyor.
Arif Keskin, ayrıca Türkiye – İran ilişkilerinde son 13 yılın en kötü günlerinin yaşandığını belirterek, “Hem Türkiye hem de İran yetkililerince, karşılıklı suçlayıcı açıklamalar yapılıyor. Bölgedeki ihtilaflar konusunda kolayca anlaşılması mümkün olmadığını söylüyorlar. Irak konusunda Türkiye’nin Musul hamlesine, İran’ın açıkça karşı çıkması da ikili ilişkilerin hangi noktaya geldiğini gösterdi” yorumunda bulundu.
Suudi Arabistan ile İran arasındaki krizin Bahreyn ve Yemen ülkelerine de yansıyacağını söyleyen Arif Keskin, Türkiye’nin de bu krizden olumsuz etkilenebileceğini de sözlerine ekledi.